Městům se totiž nelíbí, že kraj hodlá krajské nemocnice v Přerově, Šternberku a Prostějově dlouhodobě pronajmout soukromému subjektu a přitom zdravotnická zařízení městům přednostně nenabídnul.

„Na zastupitelstvu 25. dubna jsme přijali usnesení, ve kterém jsme požadovali stejně jako město Přerov, aby nám byla učiněna nabídka dle příslušného zákona a aby kraj nečinil žádné kroky, které by vedly k nevratným změnám, než učiní tuto nabídku,“ řekl místostarosta Šternberka Jiří Zemánek. Vedení města se má se zástupci Olomouckého kraje sejít 30. května.

„Toho jednání se zúčastníme. Mluvil jsem s tajemníkem úřadu města Přerova s tím, že na schůzce, která proběhla mezi krajem a Přerovem, každý trval na svých pozicích a k žádné dohodě nedošlo. Takže předpokládám, že nám nabídka učiněna nebude,“ pokračoval Zemánek.

„Na zasedání zastupitelstva města Šternberk, které se bude konat 13. června, chci podat návrh podkladů, aby město mohlo postupovat v souladu s Přerovem. Pokud to zastupitelstvo schválí připojíme se ke správní žalobě,“ dodal.

Město Šternberk je jediným ze tří výše uvedených měst, které má v nemocnici svůj majetek. A tak se možný spor rozroste ještě o další problém.

Zatímco představitelé Přerova a Šternberka o své nemocnice bojují, v Prostějově se tato problematika nedostala ani na jednání zastupitelstva.
„Už není ani o čem jednat. Většina zastupitelů nesouhlasí s tím, aby město o nemocnici žádalo, na tom se nic nemění. Já osobně obavy ze zrušení nebo omezení péče nemám,“ řekl prostějovský místostarosta Vlastimil Uchytil.

Božena Sekaninová: Přístupem radnice jsem zklamaná

„Jsem stále přesvědčená, že kontrola kvality poskytované péče by měla být tam, kde je péče poskytována. Nevzdávám se a držím zastupitelům Šternberka a Přerova palce,“ konstatovala.

„Mají odvahu převzít zodpovědnost za kvalitu a dostupnost poskytované péče a nejsou pouhými loutkami politických stran. Ještě ale není nic ztraceno. Až do prvního července, kdy proběhne převod majetku, máme čas,“ neprozradila svou konkrétní strategii senátorka Sekaninová.

Situace v prostějovské nemocnici byla kvůli transformaci od začátku velice napjatá. Prostějovským odborářům se nepodařilo přimět kraj, aby jim poskytl konkrétní informace.

Do Fakultní nemocnice v Olomouci odešlo už na začátku roku několik kvalifikovaných sester z oddělení ARO.