V prostějovské nemocnici stoupla meziročně spotřeba krve téměř o čtvrtinu a tak je pro místní personál mnohdy velmi těžké zajistit potřebné krevní skupiny. Ty se pak musí dovážet i z několika set kilometrů vzdálených transfuzních zařízení.

Donedávna zásobovali prostějovskou nemocnici stabilní dárci.

„I těm však roky přibývají, zpřísňují se podmínky pro bezplatné dárcovství krve a navyšující se spotřeba transfuzních přípravků vyžaduje neustále obnovovat tyto úbytky. Proto se naše zařízení transfuzní služby zapojuje do všech celostátně pořádaných náborových akcí a snaží se i vlastním náborem řady dárců rozšířit,“ objasnil primář transfuzního oddělení prostějovské nemocnice Jiří Šlézar s tím, že oddělení pomáhá i řada samotných dárců, kteří v rámci náborové akce „Přiveď k nám svého kolegu“ získávají pro spolupráci v této oblasti své známé a kolegy.

Chybí Rh negativní

V posledních letech chybí nejčastěji transfuzní přípravky Rh negativních skupin.

„Především pak universální nula Rh negativní. Je to nejen tím, že jejich výskyt v populaci je výrazně nižší, ale často se používají i pro pacienty jiných krevních skupin,“ doplnil Šlézar.

Přes prázdniny je však situace ještě horší. Dalo by se říci, kritická. Řada dárců má dovolenou. Spotřeba krve přitom neklesá – naopak narůstá v důsledku zvýšeného cestování a dopravních úrazů.

Krve je málo a podle slov primáře transfůzního oddělení dosavadní vývoj ukazuje, že může dojít k ještě většímu poklesu.

Dárcem se při tom může stát každý člověk od osmnácti do šedesáti let, s váhou nad dvaapadesát kilogramů, který v minulosti neprodělal žádný typ infekčního zánětu a není sledován v současné době pro žádné onemocnění.