„Teplé počasí mělo i o letošních prázdninách za následek zvýšený výskyt virových a bakteriálních onemocnění. Nejčastěji šlo o průjmová onemocnění, salmonelózu, zánět mozku nebo mononukleózu, což je infekční onemocnění jater,“ řekl lékař Zdeněk Prokeš z infekčního oddělení prostějovské nemocnice, kde o prázdninách leželo pět pacientů s klíšťovou encefalitidou. O něco více bylo nakaženo salmonelou a postihnuto průjmovými onemocněními.

„Letos byla velice teplá zima a tropické léto. Pokud by tento trend měl ve stejné míře pokračovat, mohli bychom se třeba za deset let setkat v našich končinách s onemocněními, které se teď vyskytují pouze v subtropech. Například s malárií nebo horečkou Dengue, která se šíří prostřednictvím komárů,“ poznamenal Prokeš.

Kromě infekčních a průjmových onemocněních se v létě zvýšil také počet infarktů a cévních mozkových příhod. „Obojí se vinou horka zvedlo o zhruba deset procent,“ řekl šéf prostějovských záchranářů Pavel Holík. „Nemocemi z horka nejčastěji trpěli staří lidé a lidé s nemocným srdcem,“ dodal.

V těchto dnech by si lidé měli dávat pozor na klíšťata, která začínají opět útočit. „Mají ideální klimatické podmínky. Houbaři, kteří chodí do lesa, by proto neměli zapomínat na repelenty a vhodné oblečení. Někteří se totiž mylně domnívají, že už je po takzvané sezóně a ochranu podceňují,“ řekla pracovnice krajské hygienické stanice v Prostějově Eva Kučerová.