„Dostala jsem od babičky tričko, které se mi vůbec nelíbilo. Říkala jsem si, že ho budu mít aspoň na spaní místo pyžama, ale vím, že stejně bych si ho jednou za čas musela vzít na sebe, aby to babičku nemrzelo. Zašla jsem tedy do obchodu s tím, jestli mi ho nemohou vyměnit, a oni souhlasili," usmála se třiadvacetiletá Alice Figurová.

„Domluvila jsem se s babičkou, že lepší bude, když mi dá příště peníze. Já si za ně vyberu to, co se mi líbí, a budeme spokojené obě," dodala vysokoškolská studentka.

Obchodníci si už zvykli, že lidé po vánočních svátcích plní jejich zákaznická oddělení s tím, že si přejí vyměnit nebo vrátit nevhodný dárek. Lidé však nemusí vždy pochodit. Vrácení nebo výměna zboží totiž není povinností obchodníků, ale nadstandardní službou.

„Obchodníci v kamenné prodejně nemají ze zákona povinnost zboží přijmout zpět bez udání důvodu ani jej vyměnit. Řada z nich se ovšem snaží zákazníkům vyjít vstříc a nad rámec svých zákonných povinností tyto možnosti nabízí," vysvětlil Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Zároveň dodal, že mnohdy stačí se s obchodníkem už při nákupu dohodnout, že tuto možnost vyznačí na kupním dokladu. Když pak není obdarovaný s dárkem spokojený, stačí zajít do prodejny a vybrat si zboží, které se mu líbí nebo lépe sedí

Lidem vychází vstříc například v obchodním řetězci Albert.

„Zákazníci mají možnost vrátit vybrané druhy nepotravinářského zboží do čtrnácti dnů od jeho zakoupení. To je však nutné přinést v původním a nepoškozeném balení, důležité je také prokázat nákup originální účtenkou, a to na prodejně, v níž bylo zboží zakoupeno," uvedla Judita Urbánková, mluvčí společnosti Ahold, která provozuje síť prodejen Albert.

Co vrátit nejde?

Ne vše je však možné vrátit.

„Výměna zboží se nevztahuje na výrobky, které nelze vrátit z hygienických nebo morálních důvodů," upozornila mluvčí obchodního řetězce. Jedná se například o drogerii, alkohol, mobilní telefony, tiskárny, počítačové hry, holicí strojky, elektrické zubní kartáčky, elektroniku, ruční elektrické nářadí, jízdní kola, rotopedy, koloběžky, kočárky, lyže, lední a kolečkové brusle, spodní prádlo a plavky. (ham)