Po měsících nejistoty ohledně bývalého cukrovaru v Němčicích nad Hanou je už jasno. Ministerstvo zemědělství rozhodlo, že na jeho místě bude zelená louka. Smůlu tak má nový investor, který chtěl na místě cukrovaru postavit továrnu na výrobu bioplynu. Naopak obyvatelé Němčic si oddechli, výrobnu bioplynu v těsné blízkosti za svými domy nechtěli.

„O pozemky bývalého cukrovaru projevila zájem firma Onivon, která vyrábí bioplyn. Jednu ze svých fabrik chtěla postavit i u nás. Ministerstvo zemědělství ale tento návrh zamítlo a rozhodlo, že na místě bude již před tím plánovaná zelená louka, to znamená travnatá plocha a stromy. Jsme za to rádi,“ potvrdila němčická starostka Ivana Dvořáková. Město by poté chtělo odkoupit část pozemků pro pozdější výstavbu rodinných domů.
„Zatím bojujeme s nedostatkem finančních prostředků. Ve městě je málo parcel ke stavění a tohle by byla jedna z možností, jak zájemcům nabídnout parcely,“ podotkla starostka.

Lidé, kteří bydlí v okolí cukrovaru, mají stejný názor jako jejich radnice. „Jsme spokojení s tím, jak to dopadlo. Kdyby tu postavili další továrnu, zápachu a hluku bychom se nezbavili. Až tu bude louka, bude pro nás konečně radost pohledět z okna. Dosud jsme měli před očima jen ošklivou budovu,“ nechala se slyšet žena, která bydlí v Sadové ulici vedle bývalého cukrovaru.

Přílivu investorů se Němčice nad Hanou přesto nebrání. „Firma Onivon, stejně jako další investoři, mohou využít pozemky v průmyslové zóně, která je v dostatečné vzdálenosti od té obytné. Každého nového investora, který lidem nabídne volná pracovní místa, samozřejmě uvítáme,“ uvedla starostka Dvořáková.