Fotovoltaickou elektrárnu buduje v Němčicích nad Hanou pražská společnost Kokusai CzechSol Two. Její solární panely pokryjí ve městě plochu o rozloze asi šesti hektarů, tedy přibližně osmi fotbalových hřišť.

Usedlíci se ale nemusejí obávat, že je energetické zařízení bude rušit svými odlesky. „Elektrárna roste v zadní části bývalého areálu cukrovaru. Tam, kde bývala kalová pole,“ přiblížila starostka.

Zdůraznila, že kolem elektrárny povede navíc obslužná cesta, která spojí ulici Sadovou s komunikací směrem na Vrchoslavice. Bude lemována zelení.

Navíc park i průmyslová zóna

„Z druhé strany cesty pak vznikne průmyslové zóna, v níž počítáme s pozemkem pro rozvoj drobného podnikání. Na této dvanáctihektarové ploše počítáme i s vybudováním městského parku,“ nastínila budoucnost celého areálu němčická starostka Dvořáková.

Cukrovar v Němčicích nad Hanou vlastnila společnost Eastern Sugar. Provoz se jí ale nevyplácel, tak podnik zavřela. Vedení firmy poté zamýšlelo, že by celá plocha, jíž zanedlouho po ukončení cukrovarnického provozu srovnaly bagry se zemí, sloužila průmyslu. Němčice jej ale v souladu se zpracovanou Strategií rozvoje města chtěly využít hlavně pro výstavbu rodinných domů. Jinou plochu pro tyto účely totiž nemají.

Obě strany se na podzim roku 2008 dohodly na kompromisu. „Do územního plánu jsme zanesli takzvanou smíšenou plochu pro bytové domy a drobné podnikání,“ řekla tehdy starostka Němčic nad Hanou.

V březnu 2010 pak němčická radnice koupila od Eastern Sugar plochu o rozloze téměř dvaceti fotbalových hřišť. Zaplatila za ni více něž 10 milionů korun. Firma Kokusai CzechSol Two pak získala od Easternu pozemky o velikosti zhruba osmi fotbalových hřišť.

Skřípovští se stavbám brání

Proti výstavbě fotovoltaické elekrárny v Němčicích nikdo petice nesepisuje. Na rozdíl od obcí v okolí Skřípova.

„Vznikla by u nás měsíční krajina. Schválení změny územního plánu by znamenalo zastavění hektarů půdy slunečními elektrárnami, nad nimiž by se točily větrníky. To odmítáme,“ prohlašuje například starosta sousedního Šubířova Jindřich Ritter. Starosta samotného Skřípova Miroslav Kadlec si naopak slibuje, že energetická zařízení přinesou miliony do chudé obecní pokladny.