„Obecně závaznou vyhláškou jsme na zářijovém zasedání městských zastupitelů schválili navýšení tohoto poplatku ze čtyř na pět tisíc korun,“ informovala němčická starostka Ivana Dvořáková. Rozhodnutí zdůvodnila, že nechtějí podporovat hazard.

Spočítala, že dosud jejich obec vybrala na tomto poplatku vždy více než sto tisíc korun ročně.

„Rozdělujeme je mezi neziskové organizace na kulturní a sportovní podniky. Výjimečně je použijeme na jiné účely, jako třeba byly výsadby zeleně,“ poznamenala starostka.

Pět tisíc je maximum

Podle provozovatele tamních automatů je poplatek za pět tisíc korun za automat nejvyšší možnou částku.

„Je to maximum určené zákonem za jeden přístroj. Platí se čtvrtletně,“ řekl. Jméno odmítl prozradit s tím, že v tomto byznysu musí být opatrný.

Tvrdí, že maximální místní poplatek využívá devadesát procent obcí, kde přístroje provozují.

Upozornil, že to nejsou jediné peníze z automatů, které končí v obecních rozpočtech.

„Z přístrojů odvádíme také správní poplatky. Činí deset tisíc čtvrtletně, šestnáct tisíc za půl roku, či třicet tisíc na rok. Platí se státu podle doby přihlášení automatu. Třetina z těchto peněz pak zase končí v obcích,“ popsal provozovatel.

Šest procent ze zisku jde na dobročinnost

Zmínil i další platbu:

„V obcích, kde automat přihlásíme, musíme šest procent ze zisku dát na dobročinné účely, jakými jsou třeba stavby školek, nebo podpora handicapovaných,“ řekl.

Přes tyto výdaje firma, ve které působí, funguje a dosahuje podle veřejně dostupných informací zisků v řádech statisíců korun.

Lidé baží vždy po něčem novém

Němčický hospodský, který nechtěl uvést své jméno, protože měl obavy z reakcí štamgastů, si všiml, že hráčů u výherních automatů ubývá.

„Lidi to už moc nebaví. Blázní vždy jen po něčem novém,“ řekl. O navýšení správního poplatku do telefonátu Deníku nevěděl.

„Pokud nám ale šáhnou na peníze, tak nejspíš nezbude, než zdražovat,“ vyjádřil se.