Ve vedení města nezůstal kámen na kameni. Doposud vládnoucí koalici ČSSD (místostarostka Jana Oulehlová) a Sdružení nezávislých kandidátů (starosta Jan Vrána) nahrazuje trojkoalice vítězných uskupení – Ano Němčicím, Společně pro Němčice a SPD.

"Jednali jsme se všemi politickými stranami nebo uskupeními, které se dostaly do zastupitelstva. Dohodli jsme se nakonec tak, že ve vedení města bude zastoupeno naše sdružení nezávislých kandidátů (SNK) Ano Němčicím, SNK Společně pro Němčice a SPD," informoval Martin Ernst, lídr vítězného Ano Němčicím s tím, že by se měl stát uvolněným starostou.

Originální kolumbárium mají na hřbitově v Němčicích nad Hanou. 25.7. 2022
Trochu jiné kolumbárium. Originální novinka v Němčicích budí rozpaky

Rozděleny jsou i další posty radních a známé je i jméno místostarosty.

"Starostou města bych se měl stát já, místostarostou Roman Mizera (SPD) a zbývající tři radní budou Lenka Králová (Ano Němčicím), Martina Kouřilová a Marek Antel (oba Společně pro Němčice)," vyjmenoval nové složení vedení města Martin Ernst a dodal: "Jedná se o změnu, která vyplynula z volebních výsledků. Ty ukázaly, že lidé změnu chtějí."

Vedení se zaměří na úsporu energií a novou výstavbu.

"Máme před sebou dva nejdůležitější úkoly. Chtěli bychom vybudovat fotovoltaiky na budovách v majetku města. Konkrétně jde o budovy základní a mateřské školy. Jako další velký a důležitý úkol vnímáme výstavbu dalších rodinných domů. Musíme vybudovat infrastrukturu na ploše po bývalém cukrovaru," nastínil budoucí plány Martin Ernst s tím, že starosta i místostarosta budou uvolnění.

Výše zmíněnou dohodu o trojkoalici musí posvětit ustavující zastupitelstvo, které se v Němčicích nad Hanou uskuteční ve středu 19. října od 17.30 hodin.

(Staro)nové vedení budou mít tři města na Prostějovsku. Do čela Kostelce na Hané se po pěti a půl letech vrátí Ladislav Hynek (vlevo), v Konici má zůstat ve funkci současný starosta Michal Obrusník (uprostřed) a v Plumlově starostka Gabriela Jančíková.
V Konici a Plumlově se starosta nemění, Kostelec povede trojkoalice

Jak dopadly v Němčicích volby 2022?

Volební účast: 50,03%

1. ANO NĚMČICÍM 21,05% (4)
2. ČSSD 19,07% (3)
3. Společně pro Němčice 12,79% (2)
4. SNK města Němčice nad Hanou 12,60% (2)
5. SPD 12,50% (2)
6. SNK Evropští demokraté 9,05% (1)
7. KDU-ČSL 8,54 (1)
8. NĚMČÁCI s podporou KSČM 4,36% (0).