„Na čerstvě upraveném Palackého náměstí vystoupí v šestnáct hodin němčický Dechový orchestr mladých a u Základní umělecké školy to pak rozjede Stanley’s Dixie Street Band z Kopřivnice,“ láká na akci starostka Ivana Dvořáková s tím, že návštěvníci dostanou ochutnat i tradiční hanácké koláčky.

S úpravami Palackého a sousedního Komenského náměstí se v němčickém centru začalo loni. Obec se do nich mohla pustit díky štědré dotaci z Evropské unie. „Celé to přišlo na zhruba sedmadvacet milionů korun. Tři miliony jsme zaplatili z obecní pokladny, zbytek připutoval z evropských fondů přes Regionální operační program Střední Morava,“ zmínila se Ivana Dvořáková.

Radnice nechala v centru položit nové silnice, chodníky a vybudovala i příjezdy k domům. Zahradníci vysázeli zeleň, řemeslníci rozmístili moderní koše, lavičky a usadili veřejné osvětlení.

„Chtěli jsme, aby bylo v centru co nejvíc hrušní, je to náš tradiční strom, který stával téměř před každým statkem. Ve výsadbách jsme zvolili ty okrasné,“ podotkla němčická starostka s tím, že náměstí zdobí i půvabně kvetoucí magnólie a javory.

Na záchod na úřad

Přesto v centru města převažuje šedá barva žulových kostek, které se ovšem starousedlíkům příliš nelíbí. „Podle mého tu mělo být víc zeleně,“ nechal se slyšet třeba Josef Borovička. Na hlavním náměstí postrádá i veřejné toalety.

„Když si někdo bude potřebovat odskočit, může přijít během pracovní doby na městský úřad, dáme mu klíč od našeho WC,“ přispěchala s řešením starostka.Němčice nad Hanou

Vysvětlila, že pokud by město postavilo na náměstí veřejné záchody, musela by nejspíš zaměstnat člověka, který by se o ně staral. „A to by bylo nejspíš dost nákladné,“ řekla.

Ani další usedlík, Josef Macík, nešetřil kritikou: Náměstí mi připomíná přistávací plochu pro letadla. Jako vozíčkář se pohybuje jen s velkými obtížemi, a proto žehrá i na žulové kostky, které vedou k jeho domu. „Nedá se po nich jezdit,“ povzdechl si. Ivana Dořáková naproti tomu tvrdí, že celé náměstí koncipovali jako bezbariérové.

Také Josef Macík by uvítal více zelených ploch v centru města. „Při rekonstrukci mi před domem skáceli dvě hrušně, ale vysadili jen jednu. Teď mi svítí lampa do pokoje a je tam vedro,“ postěžoval si přímo starostce.

„Vy jste jediný, kdo chce před domem stromy. Jiní je nechtěli,“ odrazila s úsměvem jeho výtku a zároveň připomněla, že úpravy centrálního „dvojnáměstí“ v Němčicích nad Hanou ještě nekončí.

Náměstí ozdobí fontána

„Přibude mobilní zeleň, kterou budeme moci při kulturních akcích odklidit a pak tu vyroste i fontána,“ ukázala na vydlážděný kruh. V centru Němčic začne časem fungovat také letní galerie.

„Všechny tyto práce, které provádíme v rámci druhé etapy rekonstrukce, přijdou na zhruba dva a půl milionu korun. I na ně se nám podařilo získat dotace, tentokrát ze Zemědělského intervenčního fondu. Celkem jsme dostali jeden milion korun,“ řekla Ivana Dvořáková.

JAK SE VÁM NOVĚ OPRAVENÉ CENTRUM NĚMČIC LÍBÍ? HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO

Němčická radnice chystá ještě další velké projekty, na něž bude opět žádat o dotace. „Za patnáct milionů chceme vybudovat biotopové koupaliště a za čtyřicet šest milionů sportovní halu,“ spočítala.

Město pracuje i na projektu dobudování kanalizace a nové čistírny odpadních vod za sedmapadesát milionů korun. „Stavět začneme příští rok,“ přislíbila starostka.