Radnici se konečně podařilo domluvit s jejich vlastníkem, společností Eastern Sugar. Šanci otevřít tu svou živnost dostanou i podnikatelé.

„O výkupu pozemků budeme hlasovat ve středu odpoledne. Mezi zastupiteli panuje v této otázce shoda, takže investici za více než deset milionů nejspíš schválíme,“ konstatovala starostka Němčic nad Hanou Ivana Dvořáková.

Hned ve čtvrtek podepíše vedení města s Eastern Sugar kupní smlouvu.

„Těší mě, že jsme se zmíněnou společností na prodeji dohodli a můžeme tak zahájit rozvoj města. Školy a školky naplníme dětmi, zvýší se kupní síla a dáme i šanci novým firmám,“ vyjádřila se starostka.

Podle Viléma Havlína ze společnosti Eastern Sugar je prodej pozemků pro firmu čistě obchodní záležitostí.

„Pokud skončí podle dohody s městem, pak už v Němčicích nebudeme vlastnit žádnou parcelu,“ řekl.

Uvažuje se i o založení parku

Menší část vykoupených pozemků o rozloze zhruba dvou fotbalových hřišť chce město co nejdříve nabídnout zájemcům o bydlení.

„Poptávka po stavebních parcelách u nás je,“ zdůraznila starostka Ivana Dvořáková.

Za jaké ceny bude radnice pozemky prodávat? „O tom zatím nechci spekulovat,“ reagovala.

Na zástavbu zbývající větší plochy si zastupitelé nechají zpracovat studii.

„Uvažujeme, že bychom ji také vyčlenili k bydlení, pro podnikání a služby. Přemýšlíme i o založení parku,“ nastínila budoucnost areálu.

O možnosti zastavět bývalý cukrovarnický areál domky a menšími podniky se v Němčicích mluví už několik let.

V roce 2007, když už byl cukrovar zavřený, volali místní po jeho demolici, protože se odtud šířil nesnesitelný puch. Již tehdy si vedení města přálo plochu získat a nabídnout k bydlení a podnikání.

Generální ředitel firmy Eastern Sugar Štěpán Hodač tehdy odmítl budoucnost areálu jakkoli komentovat. „S médii se o tom nebudu vůbec bavit,“ prohlašoval.

Nemusí to být špatná investice

Petr Chudoba, olomoucký specialista na developerské aktivity, se domnívá, že pokud Němčice projekt zástavby areálu rozfázují, pak koupě pozemků nemusí být špatnou investicí.

Vysvětluje, že doba hospodářské krize nepominula a lidé se stále strachují o zaměstnání. Parcely tudíž nechtějí nakupovat za tržní ceny.

„Jestli ale radnice nabídne za slušnou cenu jen menší část parcel a na základě zájmu o ně přizpůsobí postupný rozvoj celé lokality, pak nejspíš uspěje,“ vyjádřil se Chudoba.

Němčicím hraje do karet i dobrá dostupnost Prostějova, Kojetína a Kroměříže včetně slušné občanské vybavenosti.