Celý projekt slavnostně odstartoval ve čtvrtek.

„Geodeti se už pustili do vyměřování nové čističky, která bude stát na Lučním potoku za budovou přečerpávací stanice bývalých Stavebních strojů,“ informovala starostka Němčic nad Hanou Ivana Dvořáková. Dodala, že nová čistička nahradí dvě stávající, které čeká demolice. Přitom novější z nich byla dokončena poměrně nedávno.

„Kapacitně už městu nestačily. I technologicky byly zastaralé. To se týká i té novější, která byla dostavěna před třinácti roky. Její stavba totiž trvala několik let. Navíc se tu změnili majitelé pozemků a namísto cukrovaru stojí v blízkosti fotovoltaická elektrárna,“ vysvětlila Ivana Dvořáková.

Dělníci do země kopnou na jaře, jakmile jim to počasí dovolí. To platí i v případě dva a půl kilometrů dlouhé kanalizace, která se vybuduje v části Masarykovy ulice.

„Půjde o úsek od kolejí bývalé vlečky cukrovaru ve směru na Měrovice,“ upřesnila polohu Ivana Dvořáková.

Peníze na stavbu půjdou ze tří zdrojů

„Podařilo se nám získat finance od ministerstva zemědělství, přislíbenou máme dotaci od Olomouckého kraje, něco vezmeme z vytvořených rezerv a na zbytek jsme si bezúročně půjčili,“ vyjmenovala starostka.

Čistička i kanalizace by měly být dokončeny koncem května 2012. „Pak už nám bude zbývat odkanalizovat pouze úsek u mlýna. Rádi bychom se do něj pustili už někdy v příštím roce,“ uzavřela Dvořáková.

Kanalizace je pro místní nezbytná. „Bez ní to prostě nejde. Jsme rádi a už se nemůžeme dočkat, až bude hotová,“ řekla jedna ze starousedlic.

Kanalizace hraje prim i jinde

Dobudování kanalizace a vodovodu je prioritou i v Plumlově. Zde však o peníze na ministerstvu zemědělství teprve žádají. Celkově zde potřebují získat dotaci ve výši až sto třiceti milionů korun.

„Výsledek bychom měli znát v únoru příštího roku,“ uvedl aktuálně starosta Plumlova Adolf Sušeň.

V Konici se do stavby kanalizace za celkem 206 milionů pustili už před rokem. Hotovi by měli být koncem příštího roku.