Stařechovičtí si oddechli. Stavební činnost a dopravní omezení v obci je soužily roky. "Komunikace byla po výstavbě kanalizace v havarijním stavu. Musím poděkovat občanům, že to vydrželi a byli vstřícní," komentovala Pavla Menšíková, starostka Stařechovic, která dodala: "Samozřejmě, že nějaká nespokojenost byla. Nikdy nevíte, co se najde, když se kopne do země."

Výrazné zdržení zapříčinil starý vodovod.

"Původní starý vodovod byl ještě v litině. Ten zapříčinil prodloužení termínu dokončení celé rekonstrukce," doplnila stařechovická starostka.

Výroba, instalace a užívání knihostromu ve Ptení
Ve Ptení mají nově unikátní knihostrom, střihnou si i turnaj v Maxi Člověče

"Když se šlo do konstrukčních vrstev, část vodovodu byla v havarijním stavu. Zastupitelstvo obce muselo rozhodnout, jestli dojde k jeho výměně. Tím pádem došlo ke zdržení o sedmdesát pět dnů," vysvětloval náměstek hejtmana Jan Zahradníček, jenž se zamyslel: "Nedovedu si představit, že bychom za dva roky museli kopat do silnice znovu."

Doufám, že dlouho vydrží, věří hejtman

Hlavním investorem rekonstrukce byl Olomoucký kraj.

"Komunikace se rekonstruovala od loňského podzimu. Při té příležitosti se podařilo opravit kanalizaci i přípojky na vodovod. Cesta byla v žalostném stavu a jsem rád, že se nám ji podařilo opravit," komentoval hejtman Ladislav Okleštěk a dodal: "Ono se to nezdá, ale tahle silnice je velice frekventovaná. Doufám, že je opravená kvalitně a vydrží dlouho."

Celý průtah má nový asfaltobetonový povrch s odvodňovacím proužkem.

"Nové je i dopravní značení, z důvodu větší bezpečnosti byla na méně přehledných místech osazena také tři dopravní zrcadla,“ popisuje Jan Zahradníček.

Šimon Polišenský, Konice, narozen 3. července v Prostějově, míra 51 cm, váha 4000 g
Nově narozená miminka na Prostějovsku - 28. týden roku 2020

Hejtmanství investovalo do rekonstrukce téměř tisíc dvě stě metrů dlouhého úseku dvou silnic ve Stařechovicích dvacet sedm milionů korun. Zbývajících sedm milionů šlo z obecního rozpočtu Stařechovic.

"Za obcí šly náklady na obrubníky, zálivy a nějaké chodníky," vyjmenovala starostka Menšíková.

Pod Stařechovice spadá i nedaleký Služín, spojovací komunikace je ovšem také v havarijním stavu. "Propojení Stařechovic se Služínem máme v plánu. Nejdříve ale musí být dokončena kanalizace ve Služíně, aby komunikace plynule navazovala na tento opravený úsek," říká Jan Zahradníček.