„Ano, Kaufland a okolí je z pohledu drobných krádeží v Prostějově nejhorší. Zloději se pohybují v samotné budově i na parkovišti,“ potvrdil ředitel městské policie Jan Nagy.

Připomněl svou snahu, aby parkoviště střežila městská kamera napojená na pult centrální ochrany.

„Bohužel se nám dosud nepodařilo získat prostředky ze zdrojů ministerstva vnitra,“ konstatoval Nagy s tím, že moderní kamera přijde zhruba na 150 tisíc korun.

Zamýšlí se nad tím, že by ji mohl před supermarket instalovat sám Kaufland.

Romku zahnal, ale viděl číhat další

„Měli by mít zájem nejen prodat, ale zabezpečit také parkoviště, tedy prostor, který je jejich majetkem,“ vyjádřil se Nagy.

Devětatřicetiletý David popisuje: „Když jsem před pár dny skládal nákup do kufru auta, snažila se mi do něj dostat nějaká Romka. Okřikl jsem ji, tak odešla.“

Všiml si, že řadu aut pozoroval její komplic. „Třetí z této partičky stál v rohu parkoviště a obhlížel celý prostor,“ všiml si muž, který v Okružní ulici nakupuje každý týden.

Apel strážníků

Jan Nagy doporučuje, aby lidé, kteří na parkovišti zpozorují podezřelé osoby, ihned volali jejich centrálu. „Vyšleme tam hlídky,“ vzkázal.

Šéf strážníků současně apeluje, aby si nakupují při nakládání zboží neodkládali peněženky na přední sedadla vozů. „Mějte je u sebe, ale rozhodně ne v ruce, odkud se dají snadno vytrhnout,“ poradil.

Čerstvé případy

Případ, kdy žena přišla o hotovost přímo u pokladny, přiblížila v úterý redaktorům Prostějovského deníku jedna ze zákaznic: „Naše příbuzná se v Kauflandu chystala platit. Náhle se k ní zezadu někdo natlačil a když se ohlédla, zjistila, že je to nějaká Romka. Upozornila ji, aby slušně čekala. Pak sáhla do peněženky a chtěla platit. Zjistila, že v ní chybí dva tisíce.“

Policisté na sklonku minulého týdne řešili v oblasti Kauflandu dvě krádeže. Zloději tu například ukradli na parkovišti z nákupního vozíku volně odloženou dámskou kabelku.

„Pachatel se činu dopustil v době, kdy žena vykládala nakoupené zboží,“ popsal obvyklý scénář mluvčí prostějovských policistů Petr Weisgärber.

O doklady, hotovost a osobní věci včetně brašny pak přišel muž, který nakupoval v marketu v sobotu. „Neznámý pachatel využil nepozornosti zákazníka a příruční tašku mu ukradl z nákupního vozíku,“ informoval krajský policejní mluvčí Michal Pižurin.

Kamerový systém v Prostějově

Bezpečnostní kamery působí jako prevence trestné činnosti a umožňují i snazší identifikaci pachatelů. Urychlují navíc policejní zásah a napomáhají také sledovat trasu prchajících osob.

V Prostějově slouží 25 stálých kamerových bodů. Zařízení střeží Budovcovu, Dolní, Knihařskou, Kosteleckou, Kravařovu, Olomouckou, Plumlovskou, Svatoplukovu, Svolinského, Školní ulici a Vápenici. Snímají rovněž náměstí Husovo, Poděbradovo, T. G. Masaryka, Vojáčkovo, Žižkovo a pozorují i hlavní nádraží, Prior, rybník v Mlýnské ulici či Sídliště Svobody.

Podle informací na webových stránkách města se s navýšením počtu kamer nepočítá. (rh)