VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum kočárů je 6. mezi divy, vyhrály Dlouhé stráně

Olomoucký kraj – Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je vítězem prvního ročníku ankety 7 divů Olomouckého kraje. V hlasování na webu projektu o tom rozhodli obyvatelé hejtmanství.

24.10.2011
SDÍLEJ:

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. Foto: ČEZFoto: ČEZ

I další dvě místa získaly atrakce ze severních okresů, a to Rychlebské stezky a Zlatorudné mlýny. Mezi sedm divů se dostala i rarita: olomoucké tvarůžky.

Všechny zajímavosti, které v soutěži uspěly, bude kraj propagovat v kampani i ve vlacích Českých drah. V soutěži hlasovalo přes čtyři tisíce lidí.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně byla ve vedení od od počátku hlasování.

Rozsáhlé vodní dílo, které se začalo stavět už v roce 1978, ale funguje až od roku 1996, se může pochlubit hned třemi nej. Má největší reverzní vodní turbínu v Evropě, je elektrárnou s největším spádem v republice a má největší instalovaný výkon v tuzemsku.

Podle zástupce vodní elektrárny Zdeňka Saturky je také vyhledávaným turistickým cílem, který ročně navštíví tisíce lidí.

„Letos se elektrárnou prošlo už pětačtyřicet tisíc lidí, dalších pětadvacet tisíc se přijelo podívat na horní nádrž. Jde o technický unikát, který je velmi dobře zakomponovaný do okolní krásné přírody. Navíc má nezastupitelné místo v naší energetické soustavě,“ vysvětlil Saturka.

Sedm divů nyní bude kraj propagovat po celé republice ve speciální kampani a ve vlacích Českých drah.

„Využijeme jak regionální, tak i celostátní spoje. Po vzoru Moravskoslezského kraje umístíme reklamu do souprav Pendolino,“ vysvětlil hejtman Martin Tesařík.

Lidé mohli vybírat z jedenadvaceti nominovaných atrakcí či zajímavostí, které určili odborníci na cestovní ruch a posvětilo je vedení kraje. Příští rok chce hejtmanství v anketě pokračovat. Lidé budou moci volit z jiných jedenadvaceti zajímavých míst. Hejtmanství se nechalo inspirovat soutěží, kterou nechal vyhlásit Trenčínský kraj.

Sedm divů Olomouckého kraje:

1. Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně

se nachází na říčce Divoká Desná v Jeseníkách. Začala se stavět v roce 1978, ale funguje až od roku 1996.

Patří mezi 7 divů České republiky. Ročně ji navštíví téměř padesát tisíc návštěvníků.

Technický unikát a rozsáhlé vodní energetické dílo se může pochlubit hned třemi „nej“. Má největší reverzní vodní turbínu v Evropě, je elektrárnou s největším spádem v republice a má největší instalovaný výkon ve vodní elektrárně v tuzemsku.

Elektřina se vyrábí pomocí přečerpání vody z dolní nádrže do horní v době přebytku energie a opačně. Prohlídka zahrnuje promítání filmu, návštěvu části elektrárny a za příznivého počasí výjezd na horní nádrž v nadmořské výšce 1350 metrů. (801 hlasů)

#nahled|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_dlouhe_strane_img_1222_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_dlouhe_strane_img_1222.jpg|Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. Foto m-ARK#
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. Foto: m-ARK
#nahled|https://g.denik.cz/58/12/nadrz_dlouhe_strane_02_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/58/12/nadrz_dlouhe_strane_02.jpg|Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně.#
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč
#nahled|https://g.denik.cz/58/12/nadrz_dlouhe_strane_03_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/58/12/nadrz_dlouhe_strane_03.jpg|Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně.#

2. Rychlebské stezky

jsou trasy pro terénní cyklisty na horských kolech v okolí Černé Vody na Javornicku. V celé republice jde o největší síť trailových tratí, které jsou rozdělené podle obtížnosti. Vznikly zrekonstruováním a adaptací starých loveckých chodníků.

Nejsou to trasy z bodu A do bodu B, ale je to několik propojených okruhů, které začínají i končí v Černé Vodě, kde si mohou lidé upravená horská kola zapůjčit.

Při vyjížďce místními lesy se mohou cyklisté kochat nedotčenou přírodou Rychlebských hor. Mohou se projet pěšinami, které je zavedou do hlubin lesů, mohou kličkovat mezi stromy a obrovskými žulovými balvany, přejíždět suťová pole nebo kopírovat koryto horského potoka. (725 hlasů)

#nahled|https://g.denik.cz/43/9c/_rychldebsek_stezky02_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/9c/_rychldebsek_stezky02.jpg|Rychlebské stezky. Foto Archiv Ol. kraje#
#nahled|https://g.denik.cz/43/9c/_rychldebske_stezky01_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/9c/_rychldebske_stezky01.jpg|Rychlebské stezky. Foto Archiv Ol. kraje#
Rychlebské stezky. Foto Archiv Ol. kraje

3. Zlatorudné mlýny ve Zlatých Horách

jsou středověkým hornickým muzeem, vybudovaným ve volné přírodě na řece Olešnici. Jde o repliky středověkých hornických mlýnů vybavených technologií pro zpracování rudy, které byly postaveny přímo v oblasti zlatonosných rýžovišť. Vede k nim údolím ztracených štol naučná stezka.

V provozu je srub se stoupou na drcení zlatonosné rudy a zlatorudný mlýn – oba jsou zhotovené podle dobových nákresů a poháněné vodními koly čerpajícími energii z původního kanálu říčky Olešnice.

Zájemci si mohou ve skanzenu zapůjčit rýžovací pánve a přímo na místě si rýžování zlata vyzkoušet. (456 hlasů)

#nahled|https://g.denik.cz/43/9c/_zlatorudne_mlyny_zlatehory__denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/9c/_zlatorudne_mlyny_zlatehory_.jpg|Zlatorudné mlýny ve Zlatých horách. Foto Archiv Ol. kraje#
Zlatorudné mlýny ve Zlatých horách. Foto Archiv Ol. kraje

4. Hrad Bouzov

byl založený na přelomu 13. a 14. století. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů.

Od roku 1945 je majetkem státu. Před dvanácti lety získal status národní kulturní památky.

Hrad je zařízený a vybavený obrazy, uměleckými předměty, historickým i na míru vyrobeným nábytkem. Unikátní jsou dva funkční padací mosty a padací mříž.

Dnešní podobu typického romantického sídla s cimbuřími, arkýři, střílnami a chrliči získal hrad po rozsáhlé přestavbě v letech 1895–1910. Díky svému magickému kouzlu si zahrál roli i v několik českých a zahraničních pohádkách. (310 hlasů)

#nahled|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_bouzov_2007_78_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_bouzov_2007_78.jpg|Hrad Bouzov. Foto m-ARK#
Hrad Bouzov. Foto m-ARK

5. Hrad Helfštýn

je velkoryse opravená zřícenina nad údolím Moravské brány. Jde o jeden z největších hradů s patrně nejdelšími hradebními zdmi na území České republiky. Pochází ze 14. století.

V současnosti má charakter pevnosti se šesti branami a řadou budov a valů. Hrad měl střežit obchodní Jantarovou stezku do Slezska.

Součástí prohlídky je stálá expozice uměleckého kovářství a historické mincovny. Každoročně ji doplňují nové předměty, vytvořené na tradičním mezinárodním setkání uměleckých kovářů Hefaiston.

Během sezony se zde koná také řada dalších kulturních akcí – od historického šermu po hudební produkce. (254 hlasů)

#nahled|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_helfstyn_akce_07_187_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_helfstyn_akce_07_187.jpg|Hrad Helfštýn. Foto m-ARK#
Hrad Helfštýn. Foto m-ARK

6. Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem

návštěvníkům nabízí pohled na více než padesátku kočárů a saní. Unikátem je největší smuteční kočár všech dob.

Je zde také největší sbírka luceren ve střední Evropě.

V muzeu se opravují historické koňské povozy a koňská spřežení včetně kostýmů a pořádají se zde přednášky na téma rozvoje dopravy v 18. a 19. století.

Unikátní je muzejní kronika o historii kočárů, jejich výrobců na území bývalého Rakousko-Uherska, včetně dokumentů. Součástí prohlídky jsou i videoprojekce. Každoročně se zde koná mezinárodní akce Josefkol aneb Setkání příznivců zapřahání koní do historických kočárů. (201 hlasů)

#nahled|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_cechy_muzeum_kocaru_5816_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_cechy_muzeum_kocaru_5816.jpg|Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem. Foto m-ARK#
Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem. Foto: m-ARK

7. Olomoucké tvarůžky

jsou druh měkkého zrajícího sýra. Vyrábějí se v Lošticích. Vyznačují se silnou vůní až zápachem a žlutou barvou.

Vyrábějí se z nesýřeného, kyselého tvarohu a kromě soli se nepoužívají žádné konzervační látky.

Mají velmi nízký obsah tuku, prý jsou nejméně tučným sýrem na světě, a proto jsou vhodné pro dietetickou stravu. Výjimečné vlastnosti a specifický způsob výroby vydobyly Olomouckým tvarůžkům v Evropské unii ochranu zeměpisného označení, která omezuje možnost vzniku plagiátů. (175 hlasů)

Olomoucké tvarůžky. Foto: Archiv Ol. kraje

8. Sloup Nejsvětější Trojice (169 hlasů)
9. Ruční papírna Velké Losiny (133 hlasů)
10. Arcibiskupský palác v Olomouci (120 hlasů)
11. Veteran Arena v Olomouci (120 hlasů)
12. Šerák – Keprník (116 hlasů)
13. Hrad Šternberk (113 hlasů)
14. Zbrašovské aragonitové jeskyně a Hranická propast (112 hlasů)
15. Dřevěné kostelíky Maršíkov, Klepáčov, Žárová (73 hlasů)
16. Sluňákov (63 hlasů)
17. Varhany chrámu svatého Mořice v Olomouci (58 hlasů)
18. Unikátní soubor kašen v Olomouci (52 hlasů)
19. Obersko – pravěké hradisko (48 hlasů)
20. Flora Olomouc (23 hlasů)
21. Termální lázně Velké Losiny (13 hlasů)

Celkem hlasovalo 4 135 lidí

Autor: Lucie Bukvová

24.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 150 Kč

Svářeči Svářeč kovů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč, mzda max. 190 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Svářeč | 1-směnný | Prostějov (1805001), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - umíte svařovat/bodovat nebo máte chuť se naučit svařovat, - vyznáte se okrajově ve výkresové dokumentaci - výhodou, - máte dobrou pracovní morálku, - jste zodpovědný a u práce přemýšlíte, , Budete se věnovat:, - svařování konstrukcí bodovým svařováním, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme práci na HPP, - máte možnost práce přesčas, , Pracoviště: Prostějov, Mzda: až 190 Kč/hod, Nástup: dle dohody, Směnnost: jednosměnný/dvousměnný provoz , , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na svarec@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt svářeč, +420 773 447 447.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu pečiva, čokolády a cukrovinek *OBSLUHA STROJŮ NA VÝROBU PEČIVA, ČOKOLÁDY A CUKROVINEK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Životopisy zasílejte na email BilaL@penam.cz. Více informací na telefonním čísle 582 400 518. Požadavky: dobrý zdravotní stav, manuální zručnost, spolehlivost. Popis pracovní činnosti: balení výrobků, sázení výrobků do pece, odebírání výrobků z pece, práce u linky, manipulace se surovinami a výrobky. Nástup ihned. Hlavní pracovní poměr na dobu určitou jeden rok s možností prodloužení. Pracovní doba: Po-Ne: ranní 6:00-14:00, odpolední 14:00-22:00, noční 22:00-6:00hod. Nabízíme: stravenky, 1 týden dovolené navíc. Pracoviště: J.B.Pecky 13, Prostějov. Pracoviště: Penam, a.s.., J. B. Pecky, č.p. 3589, 796 01 Prostějov 1. Informace: Lenka Bílá, .

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 19 500 Kč

Zámečníci strojů STROJNÍ ZÁMEČNÍCI / ZÁMEČNÍCI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Strojní zámečník /zámečník (1703001), PRACOVNÍ MÍSTA V JEDNOSMĚNNÉM PROVOZU V PROSTĚJOVĚ – Strojní zámečník/zámečník – mzda od 19.500 Kč, příspěvek na stravování, až 25 dnů dovolené. Požadujeme znalost čtení výkresové dokumentace, manuální zručnost a praxi v montáži strojů. V případě zájmu pošlete životopis na e-mail: zamecnik@gasl.cz anebo volejte na tel: 773 447 447.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt zámečník, +420 773 447 447.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 18 000 Kč

Strojírenští kovodělníci DĚLIČI MATERIÁLU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. Osobní kontakt po tel. domluvě Mgr.Bartoňová Kristýna, tel.: 727 961 073 (v době 8:00-14:00 hod.), e-mail: kristyna.bartonova@alper.cz. , Požadujeme: , - vazačský a jeřábnický průkaz výhodou, - platný průkaz na VzV výhodou , - ochotu pracovat ve dvousměnném provozu, - manuální zručnost, - zkušenosti s dělením materiálu výhodou , - spolehlivost, flexibilitu , - dobrý zdravotní stav, fyzická zdatnost - zvedání těžkých břemen, Náplň práce: skladování a dělení hutního materiálu, manipulace s materiálem, obsluha VZV, manipulace s paletovým zbožím. , Nabízíme: dlouhodobou práci na HPP, práci v přátelském kolektivu ve strojírenské společnosti s dlouholetou tradicí , možnost zaškolení, dalšího vzdělávání, seberealizace a rozvoje, náborový příspěvek, mimořádné bonusy za produktivitu, příspěvek při splnění pracovního fondu, příspěvek na stravování a nápoje, příplatky nad rámec zákona, příspěvek pro děti zaměstnanců, možnost zaškolení, dalšího vzdělávání, seberealizace a rozvoje, náborový příspěvek, mimořádné bonusy za produktivitu, příspěvek při splnění pracovního fondu, příspěvek na stravování a nápoje, příplatky nad rámec zákona, příspěvek pro děti zaměstnanců.. Pracoviště: Alper a.s., prostějov, Vrahovická, č.p. 4530, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kristýna Bartoňová, +420 727 961 073.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zákaz vjezdu na Brněnskou ulici strašil řidiče tři a půl měsíce.
3

Brněnská bude od pondělí konečně průjezdná

Určičtí deváťáci udělali tečku za svou základní školní docházkou.
35

Z Určic staveniště? Po školce se dočká prací také škola

Bagr v kině a marihuanové stanové městečko ve vile: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 21. června 2018.

Recept na postup? Rodinná atmosféra, shodují se v Prostějově

Sotva utichly oslavy postupu do druhé ligy, už se pomalu v Prostějově chystají na další sezonu.

Kráska z Íránu, Maroka nebo jihu Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny B

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Pošta v centru na tři dny zavře. Kvůli rekonstrukci

Obyvatelé Prostějova se budou muset ve dnech 3., 4. a 7. července obejít bez pobočky pošty na Poděbradově náměstí. Důvodem je plánovaná rekonstrukce prostor pro veřejnost.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT