VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum kočárů je 6. mezi divy, vyhrály Dlouhé stráně

Olomoucký kraj – Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je vítězem prvního ročníku ankety 7 divů Olomouckého kraje. V hlasování na webu projektu o tom rozhodli obyvatelé hejtmanství.

24.10.2011
SDÍLEJ:

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. Foto: ČEZFoto: ČEZ

I další dvě místa získaly atrakce ze severních okresů, a to Rychlebské stezky a Zlatorudné mlýny. Mezi sedm divů se dostala i rarita: olomoucké tvarůžky.

Všechny zajímavosti, které v soutěži uspěly, bude kraj propagovat v kampani i ve vlacích Českých drah. V soutěži hlasovalo přes čtyři tisíce lidí.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně byla ve vedení od od počátku hlasování.

Rozsáhlé vodní dílo, které se začalo stavět už v roce 1978, ale funguje až od roku 1996, se může pochlubit hned třemi nej. Má největší reverzní vodní turbínu v Evropě, je elektrárnou s největším spádem v republice a má největší instalovaný výkon v tuzemsku.

Podle zástupce vodní elektrárny Zdeňka Saturky je také vyhledávaným turistickým cílem, který ročně navštíví tisíce lidí.

„Letos se elektrárnou prošlo už pětačtyřicet tisíc lidí, dalších pětadvacet tisíc se přijelo podívat na horní nádrž. Jde o technický unikát, který je velmi dobře zakomponovaný do okolní krásné přírody. Navíc má nezastupitelné místo v naší energetické soustavě,“ vysvětlil Saturka.

Sedm divů nyní bude kraj propagovat po celé republice ve speciální kampani a ve vlacích Českých drah.

„Využijeme jak regionální, tak i celostátní spoje. Po vzoru Moravskoslezského kraje umístíme reklamu do souprav Pendolino,“ vysvětlil hejtman Martin Tesařík.

Lidé mohli vybírat z jedenadvaceti nominovaných atrakcí či zajímavostí, které určili odborníci na cestovní ruch a posvětilo je vedení kraje. Příští rok chce hejtmanství v anketě pokračovat. Lidé budou moci volit z jiných jedenadvaceti zajímavých míst. Hejtmanství se nechalo inspirovat soutěží, kterou nechal vyhlásit Trenčínský kraj.

Sedm divů Olomouckého kraje:

1. Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně

se nachází na říčce Divoká Desná v Jeseníkách. Začala se stavět v roce 1978, ale funguje až od roku 1996.

Patří mezi 7 divů České republiky. Ročně ji navštíví téměř padesát tisíc návštěvníků.

Technický unikát a rozsáhlé vodní energetické dílo se může pochlubit hned třemi „nej“. Má největší reverzní vodní turbínu v Evropě, je elektrárnou s největším spádem v republice a má největší instalovaný výkon ve vodní elektrárně v tuzemsku.

Elektřina se vyrábí pomocí přečerpání vody z dolní nádrže do horní v době přebytku energie a opačně. Prohlídka zahrnuje promítání filmu, návštěvu části elektrárny a za příznivého počasí výjezd na horní nádrž v nadmořské výšce 1350 metrů. (801 hlasů)

#nahled|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_dlouhe_strane_img_1222_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_dlouhe_strane_img_1222.jpg|Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. Foto m-ARK#
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. Foto: m-ARK
#nahled|https://g.denik.cz/58/12/nadrz_dlouhe_strane_02_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/58/12/nadrz_dlouhe_strane_02.jpg|Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně.#
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč
#nahled|https://g.denik.cz/58/12/nadrz_dlouhe_strane_03_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/58/12/nadrz_dlouhe_strane_03.jpg|Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně.#

2. Rychlebské stezky

jsou trasy pro terénní cyklisty na horských kolech v okolí Černé Vody na Javornicku. V celé republice jde o největší síť trailových tratí, které jsou rozdělené podle obtížnosti. Vznikly zrekonstruováním a adaptací starých loveckých chodníků.

Nejsou to trasy z bodu A do bodu B, ale je to několik propojených okruhů, které začínají i končí v Černé Vodě, kde si mohou lidé upravená horská kola zapůjčit.

Při vyjížďce místními lesy se mohou cyklisté kochat nedotčenou přírodou Rychlebských hor. Mohou se projet pěšinami, které je zavedou do hlubin lesů, mohou kličkovat mezi stromy a obrovskými žulovými balvany, přejíždět suťová pole nebo kopírovat koryto horského potoka. (725 hlasů)

#nahled|https://g.denik.cz/43/9c/_rychldebsek_stezky02_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/9c/_rychldebsek_stezky02.jpg|Rychlebské stezky. Foto Archiv Ol. kraje#
#nahled|https://g.denik.cz/43/9c/_rychldebske_stezky01_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/9c/_rychldebske_stezky01.jpg|Rychlebské stezky. Foto Archiv Ol. kraje#
Rychlebské stezky. Foto Archiv Ol. kraje

3. Zlatorudné mlýny ve Zlatých Horách

jsou středověkým hornickým muzeem, vybudovaným ve volné přírodě na řece Olešnici. Jde o repliky středověkých hornických mlýnů vybavených technologií pro zpracování rudy, které byly postaveny přímo v oblasti zlatonosných rýžovišť. Vede k nim údolím ztracených štol naučná stezka.

V provozu je srub se stoupou na drcení zlatonosné rudy a zlatorudný mlýn – oba jsou zhotovené podle dobových nákresů a poháněné vodními koly čerpajícími energii z původního kanálu říčky Olešnice.

Zájemci si mohou ve skanzenu zapůjčit rýžovací pánve a přímo na místě si rýžování zlata vyzkoušet. (456 hlasů)

#nahled|https://g.denik.cz/43/9c/_zlatorudne_mlyny_zlatehory__denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/9c/_zlatorudne_mlyny_zlatehory_.jpg|Zlatorudné mlýny ve Zlatých horách. Foto Archiv Ol. kraje#
Zlatorudné mlýny ve Zlatých horách. Foto Archiv Ol. kraje

4. Hrad Bouzov

byl založený na přelomu 13. a 14. století. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů.

Od roku 1945 je majetkem státu. Před dvanácti lety získal status národní kulturní památky.

Hrad je zařízený a vybavený obrazy, uměleckými předměty, historickým i na míru vyrobeným nábytkem. Unikátní jsou dva funkční padací mosty a padací mříž.

Dnešní podobu typického romantického sídla s cimbuřími, arkýři, střílnami a chrliči získal hrad po rozsáhlé přestavbě v letech 1895–1910. Díky svému magickému kouzlu si zahrál roli i v několik českých a zahraničních pohádkách. (310 hlasů)

#nahled|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_bouzov_2007_78_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_bouzov_2007_78.jpg|Hrad Bouzov. Foto m-ARK#
Hrad Bouzov. Foto m-ARK

5. Hrad Helfštýn

je velkoryse opravená zřícenina nad údolím Moravské brány. Jde o jeden z největších hradů s patrně nejdelšími hradebními zdmi na území České republiky. Pochází ze 14. století.

V současnosti má charakter pevnosti se šesti branami a řadou budov a valů. Hrad měl střežit obchodní Jantarovou stezku do Slezska.

Součástí prohlídky je stálá expozice uměleckého kovářství a historické mincovny. Každoročně ji doplňují nové předměty, vytvořené na tradičním mezinárodním setkání uměleckých kovářů Hefaiston.

Během sezony se zde koná také řada dalších kulturních akcí – od historického šermu po hudební produkce. (254 hlasů)

#nahled|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_helfstyn_akce_07_187_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_helfstyn_akce_07_187.jpg|Hrad Helfštýn. Foto m-ARK#
Hrad Helfštýn. Foto m-ARK

6. Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem

návštěvníkům nabízí pohled na více než padesátku kočárů a saní. Unikátem je největší smuteční kočár všech dob.

Je zde také největší sbírka luceren ve střední Evropě.

V muzeu se opravují historické koňské povozy a koňská spřežení včetně kostýmů a pořádají se zde přednášky na téma rozvoje dopravy v 18. a 19. století.

Unikátní je muzejní kronika o historii kočárů, jejich výrobců na území bývalého Rakousko-Uherska, včetně dokumentů. Součástí prohlídky jsou i videoprojekce. Každoročně se zde koná mezinárodní akce Josefkol aneb Setkání příznivců zapřahání koní do historických kočárů. (201 hlasů)

#nahled|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_cechy_muzeum_kocaru_5816_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_cechy_muzeum_kocaru_5816.jpg|Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem. Foto m-ARK#
Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem. Foto: m-ARK

7. Olomoucké tvarůžky

jsou druh měkkého zrajícího sýra. Vyrábějí se v Lošticích. Vyznačují se silnou vůní až zápachem a žlutou barvou.

Vyrábějí se z nesýřeného, kyselého tvarohu a kromě soli se nepoužívají žádné konzervační látky.

Mají velmi nízký obsah tuku, prý jsou nejméně tučným sýrem na světě, a proto jsou vhodné pro dietetickou stravu. Výjimečné vlastnosti a specifický způsob výroby vydobyly Olomouckým tvarůžkům v Evropské unii ochranu zeměpisného označení, která omezuje možnost vzniku plagiátů. (175 hlasů)

Olomoucké tvarůžky. Foto: Archiv Ol. kraje

8. Sloup Nejsvětější Trojice (169 hlasů)
9. Ruční papírna Velké Losiny (133 hlasů)
10. Arcibiskupský palác v Olomouci (120 hlasů)
11. Veteran Arena v Olomouci (120 hlasů)
12. Šerák – Keprník (116 hlasů)
13. Hrad Šternberk (113 hlasů)
14. Zbrašovské aragonitové jeskyně a Hranická propast (112 hlasů)
15. Dřevěné kostelíky Maršíkov, Klepáčov, Žárová (73 hlasů)
16. Sluňákov (63 hlasů)
17. Varhany chrámu svatého Mořice v Olomouci (58 hlasů)
18. Unikátní soubor kašen v Olomouci (52 hlasů)
19. Obersko – pravěké hradisko (48 hlasů)
20. Flora Olomouc (23 hlasů)
21. Termální lázně Velké Losiny (13 hlasů)

Celkem hlasovalo 4 135 lidí

Autor: Lucie Bukvová

24.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Služby - Služby Ostatní služby 19 000 Kč

Pracovníci heren (kromě krupiérů) OBSLUHA HERNY - BARMANI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Nástup ihned. Životopis zašlete na e-mail spalovska.zdenka@seznam.cz. Požadavky: trestní bezúhonnost, spolehlivost, příjemné vystupování., Nabízíme: práce v dobrém kolektivu, dobré platové podmínky. PD: Po-Ne, nástup na 12ti hod.směny v 7:00 nebo v 19:00hod. PP dle dohody. Pracoviště: Herna Grande, Karla Svolinského 287, Prostějov. Pracoviště: Endl + k a.s. - herna grande, Karla Svolinského, č.p. 287, 796 04 Prostějov 4. Informace: Zděňka Spálovská, .

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 17 360 Kč

Stavební technici přípravy a realizace investic, inženýringu REFERENT/KA TECHNICKÉ PŘÍPRAVY NA ODBORU ROZVOJE A INVESTIC. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Termín pro podání přihlášky: do 29. 3. 2018. Vznik pracovního poměru je podmíněn splněním předpokladů, kdy fyzická osoba:, - je státním občanem České republiky, popř. fyzická osoba, která je cizím státním občanem a má v České republice trvalý pobyt, - dosáhla věku 18 let, - je způsobilá k právním úkonům, - je bezúhonná, - ovládá jednací jazyk, Další požadavky:, - středoškolské vzdělání stavebního směru - podmínkou, - vysokoškolské vzdělání stavebního směru- výhodou, - zkušenosti v oblasti přípravy a povolování investičních staveb – výhodou, - zkušenosti v oblasti technického dozoru investora – výhodou, - zkušenosti v oblasti přípravy a plánování stavebních investic – výhodou, - znalost města Prostějova - výhodou, - příjemné vystupování a jednání s lidmi, schopnost týmové práce, - morální předpoklady pro výkon práce ve veřejné správě, - znalost práce s PC (Word, Excel, nástroje GIS), - řidičský průkaz skupiny B, aktivní řidič - výhodou, Přihláška musí obsahovat tyto náležitosti:, - jméno, příjmení a titul uchazeče, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana, datum a podpis uchazeče, K přihlášce uchazeč připojí následující doklady:, - strukturovaný životopis, ve kterém budou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech, - výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, u cizích státních, příslušníků též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským, státem, pokud takový doklad domovský stát nevydává, doloží se bezúhonnost, čestným prohlášením, - ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, Nedoložení výše uvedených dokumentů je považováno za nesplnění formálních požadavků a je důvodem k vyřazení z účasti ve výběrovém řízení., Žadatel nese náklady, které mu účastí ve výběrovém řízení vznikly., Přihlášku můžete doručit následovně:, • prostřednictvím podatelny Magistrátu města Prostějova na adrese nám. T. G. Masaryka 130/14, Prostějov 796 01, • prostřednictvím pošty na adresu Magistrát města Prostějova, oddělení řízení lidských zdrojů, nám. T. G. Masaryka 130/14, Prostějov 796 01, Obálka musí být vždy označena zn.: „VŘ – REFERENT/KA TECHNICKÉ PŘÍPRAVY“., Platové zařazení: 9. platová třída, dle příslušných platových předpisů, Pracovní poměr: plný pracovní úvazek na dobu určitou, Místo výkonu práce: Prostějov, Termín pro podání přihlášky: do 29. 3. 2018, Předpokládaný nástup: květen 2018 příp. dle možností vybraného uchazeče, Bližší informace o pracovním místě podá Ing. Antonín Zajíček, vedoucí Odboru rozvoje a investic, tel. č. 582 329 364 nebo Mgr. Zdeňka Bendová, personalistka MMPv, tel. 582 329 162. Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Statutární město prostějov, nám. T. G. Masaryka, č.p. 130, 796 01 Prostějov 1. Informace: Zdeňka Bendová, .

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 20 000 Kč

Odborní účetní všeobecní ÚČETNÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. Strukturovaný životopis zašlete na e-mail: sekretariat@profrost.cz nebo osobně na adresu J. B. Pecky 15, Prostějov v době 8:00-14:00 hod., Požadavky: vzdělání ÚSO/ VŠ ekonomického směru, praxe vítána, není podmínkou, znalost podvojného účetnictví, daňové problematiky, znalost práce na PC (zejména MS Excel), spolehlivost, zodpovědnost, pečlivost., Nabízíme: stravenky, příspěvek na dopravu, zajímavé mzdové ohodnocení, PP na dobu určitou. PD: Po-Pá: 7:00-15:00 hod.. Pracoviště: Profrost a.s., J. B. Pecky, č.p. 4446, 796 01 Prostějov 1. Informace: E-mail, .

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 25 000 Kč

Stavební inženýři výstavby budov STAVBYVEDOUCÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. I ABSOLVENTI. Osobní kontakt po tel. domluvě pan Studený tel.: 722 458 185 nebo e-mail kancelar@smartstavby.cz. Hledáme stavbyvedoucího pro řízení stavebních zakázek. Stavby charakteru rodinných domů. Požadujeme: řidičský průkaz sk.B, samostatnost, flexibilitu. Nabízíme: stravenky, firemní auto i k soukromým účelům, firemní telefon i k soukromým účelům.. Pracoviště: Smart stavby s.r.o., Krapkova, č.p. 1635, 796 01 Prostějov 1. Informace: Vít Studený, +420 722 458 185.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér 1. SK Prostějov Oldřich Machala

Start jara se zase odkládá. Prostějov s Uničovem hrát nebude

Policie pátrá po pětačtyřicetiletém Pavlu Swiatkovi

Hledá se 45letý muž z Prostějova, může být v ohrožení života. Neviděli jste ho?

Exkluzivní rozhovor s Gábinou Koukalovou: Konečně se můžu nadechnout

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

Tenhle půlrok bude hlavně o nás, cítí před startem jara Hapal

Jméno Hapal se v posledních týdnech skloňovalo hlavně ve spojitosti s novým trenérem Sparty Praha Pavlem Hapalem. O pozornost se ale nyní hlásí i jeho syn Lukáš ve službách Prostějova. Pětadvacetiletý útočník těsně před startem jara nabral výbornou formu a v posledních dvou přípravných zápasech nasázel pět gólů.

Smrt posledního nosorožce bílého a hromadné venčení za Marleyho: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 20. února 2018.

Rozhledna na Kosíři otevře na léto. Snad

Populární rozhledna na Velkém Kosíři zůstane zatím turistům nepřístupna. Neotevře na Velikonoce ani o volných květnových dnech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT