VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum kočárů je 6. mezi divy, vyhrály Dlouhé stráně

Olomoucký kraj – Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je vítězem prvního ročníku ankety 7 divů Olomouckého kraje. V hlasování na webu projektu o tom rozhodli obyvatelé hejtmanství.

24.10.2011
SDÍLEJ:

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. Foto: ČEZFoto: ČEZ

I další dvě místa získaly atrakce ze severních okresů, a to Rychlebské stezky a Zlatorudné mlýny. Mezi sedm divů se dostala i rarita: olomoucké tvarůžky.

Všechny zajímavosti, které v soutěži uspěly, bude kraj propagovat v kampani i ve vlacích Českých drah. V soutěži hlasovalo přes čtyři tisíce lidí.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně byla ve vedení od od počátku hlasování.

Rozsáhlé vodní dílo, které se začalo stavět už v roce 1978, ale funguje až od roku 1996, se může pochlubit hned třemi nej. Má největší reverzní vodní turbínu v Evropě, je elektrárnou s největším spádem v republice a má největší instalovaný výkon v tuzemsku.

Podle zástupce vodní elektrárny Zdeňka Saturky je také vyhledávaným turistickým cílem, který ročně navštíví tisíce lidí.

„Letos se elektrárnou prošlo už pětačtyřicet tisíc lidí, dalších pětadvacet tisíc se přijelo podívat na horní nádrž. Jde o technický unikát, který je velmi dobře zakomponovaný do okolní krásné přírody. Navíc má nezastupitelné místo v naší energetické soustavě,“ vysvětlil Saturka.

Sedm divů nyní bude kraj propagovat po celé republice ve speciální kampani a ve vlacích Českých drah.

„Využijeme jak regionální, tak i celostátní spoje. Po vzoru Moravskoslezského kraje umístíme reklamu do souprav Pendolino,“ vysvětlil hejtman Martin Tesařík.

Lidé mohli vybírat z jedenadvaceti nominovaných atrakcí či zajímavostí, které určili odborníci na cestovní ruch a posvětilo je vedení kraje. Příští rok chce hejtmanství v anketě pokračovat. Lidé budou moci volit z jiných jedenadvaceti zajímavých míst. Hejtmanství se nechalo inspirovat soutěží, kterou nechal vyhlásit Trenčínský kraj.

Sedm divů Olomouckého kraje:

1. Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně

se nachází na říčce Divoká Desná v Jeseníkách. Začala se stavět v roce 1978, ale funguje až od roku 1996.

Patří mezi 7 divů České republiky. Ročně ji navštíví téměř padesát tisíc návštěvníků.

Technický unikát a rozsáhlé vodní energetické dílo se může pochlubit hned třemi „nej“. Má největší reverzní vodní turbínu v Evropě, je elektrárnou s největším spádem v republice a má největší instalovaný výkon ve vodní elektrárně v tuzemsku.

Elektřina se vyrábí pomocí přečerpání vody z dolní nádrže do horní v době přebytku energie a opačně. Prohlídka zahrnuje promítání filmu, návštěvu části elektrárny a za příznivého počasí výjezd na horní nádrž v nadmořské výšce 1350 metrů. (801 hlasů)

#nahled|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_dlouhe_strane_img_1222_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_dlouhe_strane_img_1222.jpg|Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. Foto m-ARK#
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. Foto: m-ARK
#nahled|https://g.denik.cz/58/12/nadrz_dlouhe_strane_02_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/58/12/nadrz_dlouhe_strane_02.jpg|Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně.#
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč
#nahled|https://g.denik.cz/58/12/nadrz_dlouhe_strane_03_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/58/12/nadrz_dlouhe_strane_03.jpg|Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně.#

2. Rychlebské stezky

jsou trasy pro terénní cyklisty na horských kolech v okolí Černé Vody na Javornicku. V celé republice jde o největší síť trailových tratí, které jsou rozdělené podle obtížnosti. Vznikly zrekonstruováním a adaptací starých loveckých chodníků.

Nejsou to trasy z bodu A do bodu B, ale je to několik propojených okruhů, které začínají i končí v Černé Vodě, kde si mohou lidé upravená horská kola zapůjčit.

Při vyjížďce místními lesy se mohou cyklisté kochat nedotčenou přírodou Rychlebských hor. Mohou se projet pěšinami, které je zavedou do hlubin lesů, mohou kličkovat mezi stromy a obrovskými žulovými balvany, přejíždět suťová pole nebo kopírovat koryto horského potoka. (725 hlasů)

#nahled|https://g.denik.cz/43/9c/_rychldebsek_stezky02_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/9c/_rychldebsek_stezky02.jpg|Rychlebské stezky. Foto Archiv Ol. kraje#
#nahled|https://g.denik.cz/43/9c/_rychldebske_stezky01_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/9c/_rychldebske_stezky01.jpg|Rychlebské stezky. Foto Archiv Ol. kraje#
Rychlebské stezky. Foto Archiv Ol. kraje

3. Zlatorudné mlýny ve Zlatých Horách

jsou středověkým hornickým muzeem, vybudovaným ve volné přírodě na řece Olešnici. Jde o repliky středověkých hornických mlýnů vybavených technologií pro zpracování rudy, které byly postaveny přímo v oblasti zlatonosných rýžovišť. Vede k nim údolím ztracených štol naučná stezka.

V provozu je srub se stoupou na drcení zlatonosné rudy a zlatorudný mlýn – oba jsou zhotovené podle dobových nákresů a poháněné vodními koly čerpajícími energii z původního kanálu říčky Olešnice.

Zájemci si mohou ve skanzenu zapůjčit rýžovací pánve a přímo na místě si rýžování zlata vyzkoušet. (456 hlasů)

#nahled|https://g.denik.cz/43/9c/_zlatorudne_mlyny_zlatehory__denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/9c/_zlatorudne_mlyny_zlatehory_.jpg|Zlatorudné mlýny ve Zlatých horách. Foto Archiv Ol. kraje#
Zlatorudné mlýny ve Zlatých horách. Foto Archiv Ol. kraje

4. Hrad Bouzov

byl založený na přelomu 13. a 14. století. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů.

Od roku 1945 je majetkem státu. Před dvanácti lety získal status národní kulturní památky.

Hrad je zařízený a vybavený obrazy, uměleckými předměty, historickým i na míru vyrobeným nábytkem. Unikátní jsou dva funkční padací mosty a padací mříž.

Dnešní podobu typického romantického sídla s cimbuřími, arkýři, střílnami a chrliči získal hrad po rozsáhlé přestavbě v letech 1895–1910. Díky svému magickému kouzlu si zahrál roli i v několik českých a zahraničních pohádkách. (310 hlasů)

#nahled|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_bouzov_2007_78_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_bouzov_2007_78.jpg|Hrad Bouzov. Foto m-ARK#
Hrad Bouzov. Foto m-ARK

5. Hrad Helfštýn

je velkoryse opravená zřícenina nad údolím Moravské brány. Jde o jeden z největších hradů s patrně nejdelšími hradebními zdmi na území České republiky. Pochází ze 14. století.

V současnosti má charakter pevnosti se šesti branami a řadou budov a valů. Hrad měl střežit obchodní Jantarovou stezku do Slezska.

Součástí prohlídky je stálá expozice uměleckého kovářství a historické mincovny. Každoročně ji doplňují nové předměty, vytvořené na tradičním mezinárodním setkání uměleckých kovářů Hefaiston.

Během sezony se zde koná také řada dalších kulturních akcí – od historického šermu po hudební produkce. (254 hlasů)

#nahled|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_helfstyn_akce_07_187_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_helfstyn_akce_07_187.jpg|Hrad Helfštýn. Foto m-ARK#
Hrad Helfštýn. Foto m-ARK

6. Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem

návštěvníkům nabízí pohled na více než padesátku kočárů a saní. Unikátem je největší smuteční kočár všech dob.

Je zde také největší sbírka luceren ve střední Evropě.

V muzeu se opravují historické koňské povozy a koňská spřežení včetně kostýmů a pořádají se zde přednášky na téma rozvoje dopravy v 18. a 19. století.

Unikátní je muzejní kronika o historii kočárů, jejich výrobců na území bývalého Rakousko-Uherska, včetně dokumentů. Součástí prohlídky jsou i videoprojekce. Každoročně se zde koná mezinárodní akce Josefkol aneb Setkání příznivců zapřahání koní do historických kočárů. (201 hlasů)

#nahled|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_cechy_muzeum_kocaru_5816_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_cechy_muzeum_kocaru_5816.jpg|Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem. Foto m-ARK#
Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem. Foto: m-ARK

7. Olomoucké tvarůžky

jsou druh měkkého zrajícího sýra. Vyrábějí se v Lošticích. Vyznačují se silnou vůní až zápachem a žlutou barvou.

Vyrábějí se z nesýřeného, kyselého tvarohu a kromě soli se nepoužívají žádné konzervační látky.

Mají velmi nízký obsah tuku, prý jsou nejméně tučným sýrem na světě, a proto jsou vhodné pro dietetickou stravu. Výjimečné vlastnosti a specifický způsob výroby vydobyly Olomouckým tvarůžkům v Evropské unii ochranu zeměpisného označení, která omezuje možnost vzniku plagiátů. (175 hlasů)

Olomoucké tvarůžky. Foto: Archiv Ol. kraje

8. Sloup Nejsvětější Trojice (169 hlasů)
9. Ruční papírna Velké Losiny (133 hlasů)
10. Arcibiskupský palác v Olomouci (120 hlasů)
11. Veteran Arena v Olomouci (120 hlasů)
12. Šerák – Keprník (116 hlasů)
13. Hrad Šternberk (113 hlasů)
14. Zbrašovské aragonitové jeskyně a Hranická propast (112 hlasů)
15. Dřevěné kostelíky Maršíkov, Klepáčov, Žárová (73 hlasů)
16. Sluňákov (63 hlasů)
17. Varhany chrámu svatého Mořice v Olomouci (58 hlasů)
18. Unikátní soubor kašen v Olomouci (52 hlasů)
19. Obersko – pravěké hradisko (48 hlasů)
20. Flora Olomouc (23 hlasů)
21. Termální lázně Velké Losiny (13 hlasů)

Celkem hlasovalo 4 135 lidí

Autor: Lucie Bukvová

24.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 30 000 Kč Technici technologové, normovači v ostatních průmyslových oborech *TECHNOLOGOVÉ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: CZ-ISCO 31193. V případě Vašeho zájmu zašlete životopis na e-mail hr@dgpack.eu., Náplň práce: , - zpracování a kontrola technologických postupů , - zpracování a evidence technologické dokumentace , - ověřování technologie nových výrobků, provádění technických zkoušek , - spolupráce při navrhování způsobu kontroly jakosti , , Požadujeme: , - praktické zkušenosti na pozici technologa (technologie laminace, flexotisk nebo hlubotisk) min. 1 rok nebo praktické zkušenosti s laminací min. 3 roky. (například jako operátor), - znalost anglického nebo ruské jazyka na komunikativní úrovni, - SŠ nebo VŠ vzdělání technického směru výhodou, - znalost práce na PC, technické myšlení , - manuální zručnost (manipulace s břemeny) , , Nabízíme: 25 dní dovolené, dotované stravování, flexipassy. Pracovní poměr na dobu určitou (2 roky) s možností prodloužení. Místo výkonu práce: Průmyslová zóna B, Kralice na Hané.. Pracoviště: Dgpack s.r.o.. - průmyslová zóna b, 798 12 Kralice na Hané. Informace: ., . Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 20 500 Kč Manipulační dělníci ve výrobě DĚLNÍCI VE STROJÍRENSKÉ VÝROBĚ / TRYSKAČI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. Životopisy zasílejte na email derkovad@sppv.cz. Více informací na tel. 582 301 611 (v době 8:00-13:00 hod.). , Požadujeme:, - Samostatnost , - Fyzická zdatnost, - Ochotu pracovat ve vícesměnném provozu, - Schopnost manipulace VZV + mostový jeřáb , Náplň práce :, - Tryskání hotových svařenců, jejich následné čištění, kontrola kvality povrchu materiálu., Možnost práce přesčas.. Pracoviště: Strojírny prostějov, a.s., Kojetínská, č.p. 3700, 796 01 Prostějov 1. Informace: Diana Derková, +420 582 301 611. Výroba - Výroba Strojírenští technici 18 000 Kč Obsluha strojů na bělení, barvení, čištění a další úpravu tkanin OPERÁTOŘI BAREVNY – textilní průmysl (1601002). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: OPERÁTOR BAREVNY – textilní průmysl (1601002), (muži), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte min. střední odborné vzdělání s výučním listem, - jste manuálně zručný, - jste spolehlivý a zodpovědný, - máte operativní přístup k práci, - jste samostatný, - máte zkušenosti s řízením jeřábu – výhodou, - máte zkušenosti s řízením VZV – výhodou, , Budete se věnovat:, - obsluze strojního zařízení, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme stabilní dlouhodobou práci na HPP, - poskytujeme příspěvek na stravování (stravenky), - získáte 25 dní dovolené, - parkování je v objektu závodu, - čeká na Vás čisté příjemné pracovní prostředí, - máte možnost profesního růstu, - máte možnost přesčasů, , Pracoviště: Prostějov, Mzda: od 18.000,- Kč, Nástup: dle dohody, Směnnost: třísměnný provoz, , , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447. Obchod - Obchod Obchodní referent 30 000 Kč Obchodní referenti *SPECIALISTÉ ZÁKAZNICKÉHO SERVISU. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: CZ-ISCO 33392. V případě Vašeho zájmu zašlete životopis na e-mail hr@dgpack.eu., Náplň práce: , - Přijímat objednávky od zákazníků, informovat o termínu dodání, - Zpracovat parametry zakázky v souladu s technickými specifikacemi a potřebami zákazníků, - Kalkulovat předběžné náklady objednávky , - Připravovat podklady smluv ve spolupráci s klientem a manažerem prodeje, , Požadujeme: , - Praktické zkušenosti na obdobné pozici v prodeji flexibilních obalů min. 1 rok, - Znalost práce na PC, - Plynulá znalost anglického jazyka a ruského jazyka, - SŠ nebo VŠ technického směru výhodou, - Výborné organizační, komunikační a interpersonální dovednosti , , Nabízíme: 25 dní dovolené, dotované stravování, flexipassy. Pracovní poměr na dobu určitou (2 roky) s možností prodloužení. Místo výkonu práce: Průmyslová zóna B, Kralice na Hané.. Pracoviště: Dgpack s.r.o.. - průmyslová zóna b, 798 12 Kralice na Hané. Informace: ., .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Futsal na Prostějovsku. Ilustrační foto.

Futsal Prostějovska: Ariston stále beze ztráty

Zdeněk Čáp

Čáp přelétl z Přerova k Jestřábům. Pro Zubry byl moc drahý

Hanáci vítali i Vánoce v krojích. Podívejte se

Kroje, zpěv, zvuk houslí. Kralice na Hané patří folkloru i před Vánoci. Na pódiu zdejšího kulturního domu se při adventním setkání představili vyznavači krojů z Klasu, místního folklorního souboru.

Do Němčic zavítal samotný Lucifer

Světelná výzdoba, horký čaj, punč, stánky s adventním zbožím, ale taky dým, žudr proměněný v peklo a všude spousta čertů, tak vypadalo němčické náměstí v sobotním podvečeru.

Exploze jako záměr, čerti pod parou a Strach mezi anděly: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 7. až 9. prosince 2018.

Ve Ptení bylo na vánoční besídce plno. Podívejte se, co si děti připravily

Tradiční Vánoční besídku na Základní škole Ptení opět navštívilo víc diváků, než bylo míst k sezení. Podívat se přišly rodiny účinkujících i bývalí žáci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT