VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum kočárů je 6. mezi divy, vyhrály Dlouhé stráně

Olomoucký kraj – Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je vítězem prvního ročníku ankety 7 divů Olomouckého kraje. V hlasování na webu projektu o tom rozhodli obyvatelé hejtmanství.

24.10.2011
SDÍLEJ:

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. Foto: ČEZFoto: ČEZ

I další dvě místa získaly atrakce ze severních okresů, a to Rychlebské stezky a Zlatorudné mlýny. Mezi sedm divů se dostala i rarita: olomoucké tvarůžky.

Všechny zajímavosti, které v soutěži uspěly, bude kraj propagovat v kampani i ve vlacích Českých drah. V soutěži hlasovalo přes čtyři tisíce lidí.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně byla ve vedení od od počátku hlasování.

Rozsáhlé vodní dílo, které se začalo stavět už v roce 1978, ale funguje až od roku 1996, se může pochlubit hned třemi nej. Má největší reverzní vodní turbínu v Evropě, je elektrárnou s největším spádem v republice a má největší instalovaný výkon v tuzemsku.

Podle zástupce vodní elektrárny Zdeňka Saturky je také vyhledávaným turistickým cílem, který ročně navštíví tisíce lidí.

„Letos se elektrárnou prošlo už pětačtyřicet tisíc lidí, dalších pětadvacet tisíc se přijelo podívat na horní nádrž. Jde o technický unikát, který je velmi dobře zakomponovaný do okolní krásné přírody. Navíc má nezastupitelné místo v naší energetické soustavě,“ vysvětlil Saturka.

Sedm divů nyní bude kraj propagovat po celé republice ve speciální kampani a ve vlacích Českých drah.

„Využijeme jak regionální, tak i celostátní spoje. Po vzoru Moravskoslezského kraje umístíme reklamu do souprav Pendolino,“ vysvětlil hejtman Martin Tesařík.

Lidé mohli vybírat z jedenadvaceti nominovaných atrakcí či zajímavostí, které určili odborníci na cestovní ruch a posvětilo je vedení kraje. Příští rok chce hejtmanství v anketě pokračovat. Lidé budou moci volit z jiných jedenadvaceti zajímavých míst. Hejtmanství se nechalo inspirovat soutěží, kterou nechal vyhlásit Trenčínský kraj.

Sedm divů Olomouckého kraje:

1. Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně

se nachází na říčce Divoká Desná v Jeseníkách. Začala se stavět v roce 1978, ale funguje až od roku 1996.

Patří mezi 7 divů České republiky. Ročně ji navštíví téměř padesát tisíc návštěvníků.

Technický unikát a rozsáhlé vodní energetické dílo se může pochlubit hned třemi „nej“. Má největší reverzní vodní turbínu v Evropě, je elektrárnou s největším spádem v republice a má největší instalovaný výkon ve vodní elektrárně v tuzemsku.

Elektřina se vyrábí pomocí přečerpání vody z dolní nádrže do horní v době přebytku energie a opačně. Prohlídka zahrnuje promítání filmu, návštěvu části elektrárny a za příznivého počasí výjezd na horní nádrž v nadmořské výšce 1350 metrů. (801 hlasů)

#nahled|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_dlouhe_strane_img_1222_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_dlouhe_strane_img_1222.jpg|Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. Foto m-ARK#
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. Foto: m-ARK
#nahled|https://g.denik.cz/58/12/nadrz_dlouhe_strane_02_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/58/12/nadrz_dlouhe_strane_02.jpg|Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně.#
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč
#nahled|https://g.denik.cz/58/12/nadrz_dlouhe_strane_03_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/58/12/nadrz_dlouhe_strane_03.jpg|Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně.#

2. Rychlebské stezky

jsou trasy pro terénní cyklisty na horských kolech v okolí Černé Vody na Javornicku. V celé republice jde o největší síť trailových tratí, které jsou rozdělené podle obtížnosti. Vznikly zrekonstruováním a adaptací starých loveckých chodníků.

Nejsou to trasy z bodu A do bodu B, ale je to několik propojených okruhů, které začínají i končí v Černé Vodě, kde si mohou lidé upravená horská kola zapůjčit.

Při vyjížďce místními lesy se mohou cyklisté kochat nedotčenou přírodou Rychlebských hor. Mohou se projet pěšinami, které je zavedou do hlubin lesů, mohou kličkovat mezi stromy a obrovskými žulovými balvany, přejíždět suťová pole nebo kopírovat koryto horského potoka. (725 hlasů)

#nahled|https://g.denik.cz/43/9c/_rychldebsek_stezky02_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/9c/_rychldebsek_stezky02.jpg|Rychlebské stezky. Foto Archiv Ol. kraje#
#nahled|https://g.denik.cz/43/9c/_rychldebske_stezky01_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/9c/_rychldebske_stezky01.jpg|Rychlebské stezky. Foto Archiv Ol. kraje#
Rychlebské stezky. Foto Archiv Ol. kraje

3. Zlatorudné mlýny ve Zlatých Horách

jsou středověkým hornickým muzeem, vybudovaným ve volné přírodě na řece Olešnici. Jde o repliky středověkých hornických mlýnů vybavených technologií pro zpracování rudy, které byly postaveny přímo v oblasti zlatonosných rýžovišť. Vede k nim údolím ztracených štol naučná stezka.

V provozu je srub se stoupou na drcení zlatonosné rudy a zlatorudný mlýn – oba jsou zhotovené podle dobových nákresů a poháněné vodními koly čerpajícími energii z původního kanálu říčky Olešnice.

Zájemci si mohou ve skanzenu zapůjčit rýžovací pánve a přímo na místě si rýžování zlata vyzkoušet. (456 hlasů)

#nahled|https://g.denik.cz/43/9c/_zlatorudne_mlyny_zlatehory__denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/9c/_zlatorudne_mlyny_zlatehory_.jpg|Zlatorudné mlýny ve Zlatých horách. Foto Archiv Ol. kraje#
Zlatorudné mlýny ve Zlatých horách. Foto Archiv Ol. kraje

4. Hrad Bouzov

byl založený na přelomu 13. a 14. století. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů.

Od roku 1945 je majetkem státu. Před dvanácti lety získal status národní kulturní památky.

Hrad je zařízený a vybavený obrazy, uměleckými předměty, historickým i na míru vyrobeným nábytkem. Unikátní jsou dva funkční padací mosty a padací mříž.

Dnešní podobu typického romantického sídla s cimbuřími, arkýři, střílnami a chrliči získal hrad po rozsáhlé přestavbě v letech 1895–1910. Díky svému magickému kouzlu si zahrál roli i v několik českých a zahraničních pohádkách. (310 hlasů)

#nahled|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_bouzov_2007_78_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_bouzov_2007_78.jpg|Hrad Bouzov. Foto m-ARK#
Hrad Bouzov. Foto m-ARK

5. Hrad Helfštýn

je velkoryse opravená zřícenina nad údolím Moravské brány. Jde o jeden z největších hradů s patrně nejdelšími hradebními zdmi na území České republiky. Pochází ze 14. století.

V současnosti má charakter pevnosti se šesti branami a řadou budov a valů. Hrad měl střežit obchodní Jantarovou stezku do Slezska.

Součástí prohlídky je stálá expozice uměleckého kovářství a historické mincovny. Každoročně ji doplňují nové předměty, vytvořené na tradičním mezinárodním setkání uměleckých kovářů Hefaiston.

Během sezony se zde koná také řada dalších kulturních akcí – od historického šermu po hudební produkce. (254 hlasů)

#nahled|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_helfstyn_akce_07_187_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_helfstyn_akce_07_187.jpg|Hrad Helfštýn. Foto m-ARK#
Hrad Helfštýn. Foto m-ARK

6. Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem

návštěvníkům nabízí pohled na více než padesátku kočárů a saní. Unikátem je největší smuteční kočár všech dob.

Je zde také největší sbírka luceren ve střední Evropě.

V muzeu se opravují historické koňské povozy a koňská spřežení včetně kostýmů a pořádají se zde přednášky na téma rozvoje dopravy v 18. a 19. století.

Unikátní je muzejní kronika o historii kočárů, jejich výrobců na území bývalého Rakousko-Uherska, včetně dokumentů. Součástí prohlídky jsou i videoprojekce. Každoročně se zde koná mezinárodní akce Josefkol aneb Setkání příznivců zapřahání koní do historických kočárů. (201 hlasů)

#nahled|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_cechy_muzeum_kocaru_5816_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/9c/_m_ark_cechy_muzeum_kocaru_5816.jpg|Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem. Foto m-ARK#
Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem. Foto: m-ARK

7. Olomoucké tvarůžky

jsou druh měkkého zrajícího sýra. Vyrábějí se v Lošticích. Vyznačují se silnou vůní až zápachem a žlutou barvou.

Vyrábějí se z nesýřeného, kyselého tvarohu a kromě soli se nepoužívají žádné konzervační látky.

Mají velmi nízký obsah tuku, prý jsou nejméně tučným sýrem na světě, a proto jsou vhodné pro dietetickou stravu. Výjimečné vlastnosti a specifický způsob výroby vydobyly Olomouckým tvarůžkům v Evropské unii ochranu zeměpisného označení, která omezuje možnost vzniku plagiátů. (175 hlasů)

Olomoucké tvarůžky. Foto: Archiv Ol. kraje

8. Sloup Nejsvětější Trojice (169 hlasů)
9. Ruční papírna Velké Losiny (133 hlasů)
10. Arcibiskupský palác v Olomouci (120 hlasů)
11. Veteran Arena v Olomouci (120 hlasů)
12. Šerák – Keprník (116 hlasů)
13. Hrad Šternberk (113 hlasů)
14. Zbrašovské aragonitové jeskyně a Hranická propast (112 hlasů)
15. Dřevěné kostelíky Maršíkov, Klepáčov, Žárová (73 hlasů)
16. Sluňákov (63 hlasů)
17. Varhany chrámu svatého Mořice v Olomouci (58 hlasů)
18. Unikátní soubor kašen v Olomouci (52 hlasů)
19. Obersko – pravěké hradisko (48 hlasů)
20. Flora Olomouc (23 hlasů)
21. Termální lázně Velké Losiny (13 hlasů)

Celkem hlasovalo 4 135 lidí

Autor: Lucie Bukvová

24.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Provozní pracovníci Provozní rybářského areálu | 20 000 Kč Provozní pracovníci Provozní rybářského areálu | okr. Prostějov (1808004). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Provozní rybářského areálu | okr. Prostějov (1808004), Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte SOŠ nebo SŠ s maturitou, - jste časově flexibilní, - ovládáte práci na PC (MS Office), - jste tvůrčí a kreativní, - máte organizační schopnosti a dobře zvládáte stresové situace, - vlastníte řidičský průkaz sk.B a jste aktivní řidič, , Budete se věnovat:, - kompletnímu zastřešení chodu celého areálu, - řízení směn personálu, komunikaci s dodavateli a organizátory rybářských závodů, - zajištění objednávek zboží včetně naskladnění a inventur, - přípravě podkladů pro účetní, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit?, - nabízíme práci na HPP, - příjemné pracovní prostředí, - služební automobil a telefon i k soukromému použití, - služební notebook , , Pracoviště: Prostějovsko, Mzda: nástupní mzda 20.000,-Kč + odměny, Nástup: dle dohody, Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447. Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 18 000 Kč Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) Elektroúdržbáři (1806005). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Elektroúdržbář (1806005), Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte SOU nebo SŠ v oboru elektro, - máte vyhlášku 50, - máte zkušenosti s údržbou nebo montáží strojů, - jste flexibilní a schopný týmové práce, , Budete se věnovat:, - opravě a údržbě strojního zařízení a výrobních technologií, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme Vám stabilní práci na HPP, - hradíme lékařské prohlídky, - možnost přestupu do kmene firmy, , Pracoviště: Prostějov, Mzda: od 18.000,- Kč + stravenky, Nástup: dle domluvy, Směnnost: jednosměnný provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 23 000 Kč Řidiči tahačů *ŘIDIČI TAHAČŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Osobní kontakt po telefonické nebo emailové domluvě pan Nosek tel.:720 503 076 (volat Po-Pá 8-16hod.), email aragonsro@gmail.com. , Požadujeme: praxi v oboru min. 2 roky, platný ŘP sk. B, C+ E, odpovídající zdravotní stav, samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, disciplína, trpělivost, bezúhonnost. PD: Po-Pá pružná pracovní doba 40 hod./týdně. Místo výkonu práce: Robert Javůrek, Klenovice na Hané.. Pracoviště: Aragon, s.r.o. - pracoviště klenovice na hané, 798 23 Klenovice na Hané. Informace: Rastislav Nosek, +420 720 503 076. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 18 000 Kč Svářeči SVÁŘEČI CO2. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. Osobní kontakt po tel. domluvě pan Čechovský tel.: 606 909 626 nebo e-mail gmkovoprost@seznam.cz. , Požadavky: svářečský průkaz CO2, vhodný zdravotní stav, trestní bezúhonnost, smysl pro zodpovědnost, manuální zručnost. , Náplň práce: práce s kovem: sváření, vrtání, řezání, ohýbání a stříhání plechů. PD: Po-Pá 6:00-14:30 hod. , Nabízíme: zodpovědnou práci pro stabilní společnost, jistotu stabilní firmy, nadstandartní pracovní podmínky, zaměstnanecké benefity (vzdělávání, rozšíření kvalifikace), mzda složená ze 2 složek (základní mzda + prémie), stravenky nebo oběd zajištěn. Pracoviště: U Spalovny č.p. 4294/9, Prostějov. Pracoviště: Gm kovoprost, s.r.o., U Spalovny, č.p. 4294, 796 01 Prostějov 1. Informace: Pavel Čechovský, +420 606 909 626.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Útočník Prostějova Marek Račuk (vpravo)
59

Račuk po derby: Přerov byl lepší, sráží nás vlastní přesilovky

Den otevřených dveří na meteoradaru u Protivanova v roce 2010
7

Meteoradar Skalky láká na prohlídku, čekají se stovky návštěvníků

AKTUALIZOVÁNO

Za ilegální skládku dostal určický exstarosta podmínku

Vinen. Takový verdikt slyšel v úterý u prostějovského okresního soudu Vlastimil Konšel. Dvaašedesátiletý exstarosta Určic byl obviněn z nedovoleného nakládání s odpadem. Mezi lety 1995 a 2015 totiž měl neoprávněně ukládat odpad na již uzavřenou skládku. Vinu Vlastimil Konšel od začátku procesu odmítá. Osvobození pro muže navrhoval také jeho obhájce, Pavel Kvíčala.

Kabelkový veletrh Deníku letos hostí Galerie Moritz a Galerie Přerov

Dva termíny a dvě města, kde se bude pomáhat prostřednictvím největší charitativní akce Deníku: Kabelkového veletrhu.

Mercedes trefil na dálnici hyundai

V úterý před osmnáctou hodinou došlo na 23,5 kilometru dálnice D46 ve směru na Brno k bočnímu střetu osobních automobilů značek Mercedes a Hyundai.

První hanácká řež je tady! Favoritem je Prostějov, říká kouč Zubrů

/ANKETA/ Dlouholetá válka na ledě i mimo něj pokračuje také v novém ročníku první hokejové ligy. Jestřábi již dnes budou chtít odolat nájezdu Zubrů, kteří v posledních sezonách i historicky vyhráli většinu vzájemných bitev. Každý souboj je však jiný a zpravidla všechny velice vyrovnané. Některé zůstávají v paměti fanoušků i jejich aktérů déle, bude takové i první derby Prostějova s Přerovem v 5. kole Chance ligy?

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT