Dlouholetá ostuda Prostějova, kterou je zanedbaná a neudržovaná městská tržnice, bude na jaře minulostí. Vedení města rozhodlo, že půjde k zemi. Areál z éry socialismu zmizí z povrchu zemského nejpozději v květnu. V červnu dojde k úpravě plochy na dočasné parkoviště.

"V nejbližších dnech bude vyhlášeno v souladu se zákonem o veřejných zakázkách výběrové řízení na dodavatele pro zajištění demolice nevyužívané budovy stávající tržnice, která mnoho let není využívána ke svému původnímu účelu. Předpoklad demolice je duben až květen," potvrdil Deníku náměstek primátora Jiří Rozehnal.

Městská tržnice v Prostějově

Současná městská tržnice byla postavena v osmdesátých letech minulého století. Trhovci se do Špalíčku přestěhovali z Wolkerovy ulice. Od prvopočátku jejího provozu se trhovci potýkali s obtížemi. Stěžovali si na složitý příjezd, nepraktické skladovací a nakládací prostory. O osudu a budoucnosti tržnice se pravidelně vedou sáhodlouhé diskuze na schůzích zastupitelstva. Před dvěma roky padl dokonce návrh, že by se tržnice přestěhovala na náměstí T. G. Masaryka.

Provoz tržnice nebude omezen

"Stavební práce budou organizovány tak, že během tržních dnů, to je pondělí, čtvrtek a sobota dopoledne, bude plocha u tržnice, která slouží prodejním stánkům, v provozu bez omezení," ujišťuje Rozehnal.

Tržnice by měla být funkční a estetická

Během veřejné diskuze v roce 2019 se mohli k nové podobě tržnice vyjádřit samotní trhovci. "Hlavně by měli architekti myslet na to, že musíme nějak dopravit zboží k prodejním stolkům. Další věcí je osvětlení a zabezpečení celého prostoru. V neposlední řadě pak veřejné záchodky pro trhovce i zákazníky," znělo tehdy ze sálu.

Městská tržnice v Prostějově, leden 2024
Největší ostuda Prostějova? Městská tržnice. Zde je další pořadí v anketě

Uplynulo dlouhých pět let a ledy se konečně hnuly. "Tržnice jako taková je v současné podobě neudržitelná. Slouží prakticky pouze jako veřejné záchodky," řekl primátor Prostějova František Jura.

O osudu jedné z největších městských ostud se debatuje více než deset let. Intenzita veřejné diskuse se zvýšila zvláště poté, co soudy zneplatnily původní smlouvy se společností Manthellan, která chtěla v uvedeném prostoru stavět obchodní galerii podobnou olomoucké Šantovce.

Realizovaný projekt Lenky Skalíkové v rámci participativního rozpočtu - workoutové hřiště na náměstí Spojenců.
Kašna, ostrov nebo kolonie? Podívejte se, co by lidé chtěli v Prostějově

V předchozích letech byla vyhlášena i architektonická soutěž zabývající se budoucí podobou jižního centra města. Její výsledky si mohla veřejnost prohlédnout v přísálí kina metra.

Vznikne náhradní parkoviště

"V červnu dojde k úpravě nové plochy (po tržnici, pozn. red.) na dočasné parkoviště, které nahradí v roce 2025 zrušené parkoviště na náměstí Koželuhova, Úprkova a Kostelní. Plánuje se totiž rekonstrukce jižní části centra. V této lokalitě proběhne letos archeologický průzkum," přiblížil další postup náměstek Rozehnal.

Vizualizace. Mezi ulicemi Uprkova, Kostelní a Koželuhova vznikne nové náměstíčko. Současné parkoviště odtud zmizí.Vizualizace. Mezi ulicemi Uprkova, Kostelní a Koželuhova vznikne nové náměstíčko. Současné parkoviště odtud zmizí.Zdroj: archiv Města Prostějova

Problémovým lokalitám v Prostějově se budeme věnovat i nadále a rádi je rozšíříme i o vaše tipy. Pokud máte námět na další ostudná či zanedbaná místa, zašlete svůj tip na e-mail: zdenek.vyslouzil@denik.cz

Anketa k tématu:


Nahrává se anketa ...