„Nesouhlasili s podzemní garáží pod celým objektem, řešilo se také procento zastavěnosti a výška antén," uvedl náměstek.

Ten dodal, že změny visí na internetových stránkách stavebního úřadu od poloviny října. V budoucnu pak proběhne veřejné projednání změn souvisejících s lokalitou, kde by měla stát obchodní galerie.

„Je naplánované na třetího prosince do sály Duhy. Začne v šestnáct hodin," informoval Zdeněk Fišer po úterním zasedání rady města.

Připojil také, že firma je i přes průtahy a žalobu od konkurenčního Prioru nadále připravená v Prostějově investovat.

„Společnost potvrdila, že je ochotná stavbu podle původního projektu realizovat. Tedy i se společenským sálem," dodal.

S Galerií stále počítáme, říká mluvčí Manthellanu

Jeho slova potvrdil také mluvčí firmy Manthellan Juraj Aláč.

„Společnost Manthellan samozřejmě nadále počítá s realizací projektu," uvedl.

Vyjádřil se také k tomu, co následovalo po výroku okresního soudu v Prostějově. Ten v květnu rozhodl, že smlouva mezi společností a magistrátem je neplatná. Rada se však následně proti tomuto rozsudku odvolala a věc tak směřuje o úroveň výš, ke krajskému soudu.

„Odvolání města Prostějov proti rozhodnutí Okresního soudu pokládáme za jediný možný a správný postup v dané věci," vyjádřil se k vývoji Juraj Aláč.

Problém a podraz

Naopak opozice už tehdy slovy zastupitelů Jana Navrátila či Aleše Matyáška tento postup kritizovala. A ani po zveřejnění pozměněného územního plánu není spokojená.

„Vidím to jako problém a podraz. Jde o to, že předtím byli památkáři proti. Ti, co se snaží projekt Manthellanu protlačit, tak dělají krok za krokem," řekl Prostějovskému deníku Jan Navrátil. Podle svých slov si výsledkem u krajského soudu není jistý.

„Když vidím ty všechny vazby, mám obavy, aby nebyl krajský soud ovlivněný," řekl.

Centra v centru?

Radní na středeční tiskové konferenci, kde oznámili změny ve věci obchodní galerie Manthellanu, museli také čelit nejedné otázce od novinářů. Ptali se například na to, zda nejsou dvě velká obchodní centra ve středu měst o velikosti Prostějova moc.

„Je trendem stavět v centru obchodní centra. Potvrzuje to například Olomouc, Liberec či Teplice. Problémem Zlaté brány je, že nemá parkoviště. Obchodní galerie Manthellanu by ho měla," sdělil náměstek primátorky Jiří Pospíšil. Toho, že by projekt po několika letech zkrachoval a v centru města by tak byla velká prázdná budova, se radní podle svých slov neobávají.

Jiného názoru je ale Jan Navrátil.

„Prázdná obchodní galerie reálně hrozí. Prior má už teď problémy a je zajetý," upozornil opoziční zastupitel, který se aktivně podílel na kampani o zachování Společenského domu, na jehož místě by měla nová obchodní galerie vzniknout.