Na Hanou přijeli bojovat vítězové regionálních kol.

"Přijeli zástupci patnácti územních sdružení z celé Moravy, od Ostravy až po Břeclav. Můžeme říci, že o floristiku je vzestupný zájem. Soutěží se ve třech kategoriích – žáci, junioři a senioři. Celkově zde máme pětatřicet soutěžících," sdělila Vlasta Ambrožová, místopředsedkyně pořádajícího Českého zahrádkářského svazu s tím, že vítěz každé kategorie postoupí do celostátního finále.

"Finále se uskuteční v rámci podzimní Flory Olomouc na přelomu září a října."

Mladá dívka se kvalifikovala do Prostějova již podruhé.

"Jsem ráda, že jsem se opět dostala do Zemského kola. Za úkol jsme měli vytvořit vypichovanou misku a vázanou kytici. Loni jsem skončila třetí a letos bych to ráda vylepšila. V Prostějově se mi líbí, minulý rok jsme byli v Národním domě, teď se těším na prohlídku radnice," uvedla Kateřina Volavá z Kuřimi, která svůj soutěžní úkol zvládla mezi prvními.

Soutěž je ve městě zažitá a Společenský dům nabízí příjemné prostředí.

"Spolupráce prostějovských zahrádkářů a radnice je v Prostějově na výborné úrovni. Je zde sehraný pořadatelský tým v čele s Vlastou Ambrožovou a soutěžící zde mají vytvořeny ideální podmínky," chválil prostředí Stanislav Kozlík, předseda Českého zahrádkářského svaz s tím, že floristika je poměrně mladá a baví především mladší generaci.

"Prestiž celé soutěže spočívá i v tom, že nejúspěšnější mohou být mistry republiky. Celkově vnímám floristiku i tak, že vychováváme potencionální zájemce o práci v zemědělství nebo zahradnictví," doplnil Kozlík.

Organizátoři z řad prostějovských zahrádkářů připravili pro soutěžící i doprovodný program. "V době, kdy bude hodnotit všechny misky a kytice porota, budou mít všichni soutěžící možnost prohlídky prostějovské radnice. Tu nám umožnilo v rámci dlouhodobé spolupráce vedení města," uzavřela Vlasta Ambrožová.

VÝSLEDKY, ZEMSKÉ KOLO FLORISTIKY 2.6. 2022, PROSTĚJOV

Kategorie ŽÁCI
1. Němečková Nela, Brno - město
2. Volavá Kateřina, Brno - město
3. Kutajová Klára, Frýdek - Místek

Kategorie JUNIOŘI
1. Tesárek Matěj, Prostějov
2. Ganzarová Eliška, Prostějov
3. Kozlová Johana, Frýdek - Místek

Kategorie SENIOŘI
1. Zetíková Jana, Vyškov
2. Heverová Markéta, Šumperk
3. Luzarová Magda, Frýdek - Místek