Od ledna do září se v prostějovském regionu stalo celkem 935 dopravních nehod. „U 58 řidičů jsme zjistili požití alkoholu před jízdou, což je o pět případů více než ve stejném období loňského roku,“ shrnula prostějovská policejní mluvčí Alena Nedělníková a dodala, že policisté kontrolují, zda řidiči nejezdí pod vlivem alkoholu, každý den při běžných hlídkách.

Podle lékařů ovlivňuje řízení i velmi malé množství vypitého alkoholu. „Alkohol, byť požitý v menším množství, prodlužuje čas reakce. Když vběhne takovému řidiči do silnice chodec, trvá mu místo zlomku vteřiny celou sekundu, než zareaguje. Jsou to většinou okamžiky, které o tom, jak nebezpečná situace dopadne, rozhodují,“ uvedl ředitel prostějovské záchranky Pavel Holík. Pokud řidič požije více alkoholu, je podle zdravotníků nesoustředěný a má velice špatný odhad. „V těchto případech má alkohol vliv také na ostrost a periferní vidění. Podnapilý řidič navíc velmi často přeceňuje své vlastní schopnosti,“ upozornil Holík, který pomáhal u desítek nehod, u nichž hrál jednu z hlavních rolí právě alkohol.

Jestliže havárií, které se letos v regionu od začátku roku až do konce září staly, bylo 935, ve stejném období loňského roku jich bylo o jedenapadesát více. „Zatímco loni za tu dobu zemřelo šest osob, letos počet usmrcených klesl na polovinu. Těžce zraněno bylo tento rok už 24 osob, lehce 172,“ řekla Nedělníková. Tradičně nejčastější příčinou dopravních kolizí zůstal nesprávný způsob jízdy řidičů (576 případů), 132 řidičů způsobilo nehodu nedáním přednosti v jízdě.

Tento přestupek byl také příčinou nehody, která se 2. září stala osudnou pro pětadvacetiletého řidiče Favoritu. Na silnici od Vrbátek na Kralice mu nedal přednost šofér Peugeotu. „Při střetu aut se řidič Favoritu dostal do smyku a několikrát se převrátil přes střechu. Utrpěl přitom smrtelné zranění,“ poznamenala Nedělníková s tím, že to byl zatím poslední případ s tragickým koncem v letošním roce.