Dopravní nehoda se obešla bez zranění s rozbitým světlem a promáčklým blatníkem. „V pátek 29. června jela naše paní starostka Ivana Dvořáková vozidlem městského úřadu do Prostějova. Hned při vjezdu do města v Brněnské ulici včas nedobrzdila a narazila do vozidla jedoucího před ní. Nic zvláštního, ovšem u paní starostky byla pozitivní dechová zkouška na alkohol,“ popsal dopravní nehodu Josef Chalupa z Němčic nad Hanou.

„Cítím, že je velká snaha všech zúčastněných tuto skutečnost zatajit,“ míní Josef Chalupa v dopise. Proti snaze zatajit jakékoliv informace, případně zamést událost pod koberec, se ohradila prostějovská policejní mluvčí Alena Slavotínková. „Nehodu jsme vyšetřili, ukončili a předali do správního řízení,“ sdělila Slavotínková s tím, že policie o dopravních nehodách informuje pouze v obecné rovině, tedy kde k ní došlo a jaké byly její příčiny. Jména účastníků policisté oznámit nemohou.

Ututlat nehodu se nesnaží ani samotná starostka Němčic nad Hanou Ivana Dvořáková (ČSSD): „Přiznala jsem hned při nehodě, že jsem dopoledne vypila malé množství alkoholu. Neměla jsem ten den naplánovanou žádnou cestu. Potom se porouchal krizový mobilní telefon a protože hlásili přívalové deště, snažila jsem se opravu vyřídit.“

„Nejprve telefonicky, ale nakonec jsem ale musela jet osobně do Prostějova,“ vysvětlila Dvořáková, které krevní zkouška prokázala 0,38 promile alkoholu v těle.

„Řidiči, který řídí pod vlivem alkoholu, hrozí sankce v podobě zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu jednoho roku až dvou let a přidělení až sedmi trestných bodů. V případě, že by byl podezřelý z požití alkoholu a odmítl se podrobit dalšímu vyšetření krve a moči, může dostat pokutu od 25 do 50 tisíc korun,“ konstatovala pracovnice odboru dopravy prostějovské radnice Jana Hlebová.

Nepříjemnou událost oznámila starostka následující den nejbližším spolupracovníkům na radnici, místostarostovi, ekonomce a tajemnici. „Se situací seznámím i zastupitelstvo, jakmile budu mít výsledek správního řízení. Poté, co na úřad přišlo oznámení pana Chalupy, popsala jsem situaci ve veřejném dopise občanům,“ dodala Dvořáková.

Pohled na nehodu, která se stala na konci června, se u představitelů němčické radnice různí. „Pokud je to vše pravda, projednáme věc na nejbližším veřejném zasedání zastupitelstva. Starostka je veřejný činitel a nehoda proto na jednání zastupitelstva patří,“ poznamenal radní a stranický kolega Dvořákové Miroslav Juhás.

Jiného názoru je místostarosta Němčic nad Hanou Jan Vrána (ODS). „Je to problém paní starostky. Přijala všechny důsledky vyplývající z dopravní nehody a chtěla o ní členy rady a zastupitelstva informovat, ale až bude mít v ruce výsledek. Politika by tu neměla hrát žádnou roli,“ prohlásil místostarosta.

Řízení pod vlivem alkoholu veřejnost nejčastěji odsuzuje u lidí veřejně činných. Týká se to také poslanců. Ne všichni byli ochotni vinu přiznat. Například Davidu Šeichovi (ODS) vloni v listopadu naměřili brněnští strážníci dechovou zkouškou 2,4 promile. Třicetiletý poslanec to ale zásadně odmítl.