„Téměř nikdo neví, že je na tom místě pohřbeno na dva tisíce obyvatel Prostějova. Chceme to změnit a místo po dohodě s městem upravit tak, aby to bylo jasné," uvedl bývalý předseda židovské obce Tomáš Jelínek.

Pochopení však pro svůj záměr mezi některými zastupiteli Prostějova nenašel. Nepřesvědčil o něm ani primátorku Alenu Raškovou.

„Dotklo by se to celého prostoru před reálným gymnáziem. Byl zde plán pana Jelínka upravit místo tak, aby vypadal jako původní hřbitov. Chtěl také aby památníky byly umístěné stejně jako dřív," řekla na úvod primátorka. Která následně myšlenku odmítla.

„Nedovedu si představit děti chodící do školy hřbitovem. Osobně současný památník a úpravu místa považuji za dostatečně pietní, snad tedy s výjimkou plochy před tělocvičnou," řekla také na pondělním zasedání zastupitelstva primátorka.

K ní se také připojil současný ředitel Reálného gymnázia a základní školy města Prostějova Rostislav Halaš. Samotný plán na nějakou úpravu místa však zcela neodsoudil.

„Nic moc o tom nevím. Ale souhlasím s paní primátorkou – nedovedu si představit chození dětí do školy přes náhrobní kameny. Je to opravdu těžko představitelné. K záležitosti by se ale měli vyjádřit především rodiče dětí. Ovšem nic proti pietě," řekl ředitel školy. Dodal pak také, že s ním aktuálně záležitost nikdo nekonzultuje.

„Naposledy zde byl někdo kvůli této záležitosti před dvěma lety," uzavřel.

Památník by zde být mohl, říká Kolář

Kladně se naopak k pietní úpravě místa vyjádřil jeho předchůdce, dnes opoziční zastupitel Václav Kolář.

„Umím si představit postavení památníku. Do něj by jako připomínku bylo možné použít náhrobky," vyjádřil se k možnosti nového vzhledu místa ve Studentské ulici.

„S názorem primátorky souhlasit nemohu. Je to docela citlivá věc. Co se týká připomínky, v posledních měsících nalezené náhrobní kameny by bylo možné usadit na určité místo a napsat k nim, kdy hřbitov existoval a byl zničený," řekl Václav Kolář, který tak připomněl společný projekt Prostějovského deníku a Tomáše Jelínka. Díky jejich spolupráci a aktivním lidem se podařilo část náhrobků z bývalého židovského hřbitova vypátrat.

Samotný Tomáš Jelínek o nesouhlasu některých představitelů města ví. Primátorka Alena Rašková přitom není prvním politikem, s nímž ohledně pietního místa ve Studentské ulici mluvil.

„Mluvil jsem za více než rok s celou řadou lidí, například se zastupitelem panem Kolářem, s paní zastupitelkou a dřívější radní přes kulturu paní Sokolovou a s bývalým primátorem," řekl.

„Současná primátorka mi řekla, že aktuální úpravu místa považuje za dostatečně důstojnou. Také dodala, že je to pro ni uzavřená záležitost," podělil se o komunikaci s primátorkou.