Nebezpečný úlomek letící do skupiny diváků na videu zaznamenal například Lukáš Linka z Prostějova. Pochybnosti o pravosti se točí právě kolem jeho videa a pravosti tohoto záznamu nevěřil ani prostějovský kameraman, který se zabývá videoreportážemi a reklamním videem.

„Video rozhodně není podvod. Ta dívka s culíkem je má dcera a neuhnula před žádným počítačem udělaným kamenem," řekla čtenářka Jiřina z Prostějova.

| Video: Youtube

Autor: Lukáš Linka

Po její reakci zaslal do redakce celé video odstřelu OP také Jaroslav Řehulka.

Na jeho delším videu je letící kámen z jiného úhlu. Na tomto videu kámen proletěl kolem muže v červené mikině, nad hlavou mladé ženě s culíkem a s hláškou člověka v pozadí „Ten teda letěl!" a „To bylo těsně!" se před dopadem na zem „otřel" o ruku Lukáše Linky, jehož zranění, které si vyžádalo jeden steh, je na tomto videu do detailu zaznamenané.

ODKAZ NA CELÉ VIDEO JAROSLAVA ŘEHULKY: http://vimeo.com/99559817

„Poslal jsem celé video, aby profíci posoudili, zda jde skutečně o fake. Nelíbí se mi, že z nás dělají lháře," uvedl autor druhého videa Jaroslav Řehulka.

Video Lukáše Linky, jediného po odstřelu ošetřeného pacienta, se stalo v očích střelmistra i některých odborníků sporným. Firmě, která měla demolici na starost hrozí až pětimilionová pokuta, střelmistr může zaplatit i 50 tisíc korun.

„Pan Šobíšek rozporoval některé amatérsky pořízené videozáznamy, které podle něj mohou být fotomontáží," řekl minulý týden mluvčí Státní báňské správy Bohuslav Machek.

Znaky podvodu?

Na to, že by video mohlo být falešné, upozornil střelmistra odborník na počítačovou animaci.

„Ozval se mi někdo, kdo o sobě prohlašuje, že je odborníkem na počítačovou animaci. Tvrdí, že kámen zachycený na videozáznamu má příznaky podvodu," řekl Zdeněk Šobíšek, který trvá na tom, že při odstřelu budov Oděvního podniku nebyly porušeny bezpečnostní předpisy.

Pochybnosti o pravosti videa má i prostějovský kameraman, který se zabývá videoreportážemi a reklamním videem.

„Toto video je dobře udělané, přesto si myslím, že je to kachna. Víc videí, kde letí na diváky kameny, jsem neviděl. Když se podíváte na ten kámen, co letí muži v červené mikině pod paží, nestál by tak klidně," vyjádřil se kameraman, který si nepřál uvést své jméno.

„Ten kámen do toho videa nesedí. Pouštěl jsem si video po snímcích. Také ty reakce lidí jsou zvláštní. Zda je video falešné, odhalí vyšetřovatelé, kteří podle mě budou postupovat úplně stejně jako já," dodal kameraman, jehož firma zajišťuje digitalizace, titulkování, komentáře, dabingy i grafické práce.

Zajímavé však je, že ve skutečnosti existuje více videozáznamů, které zachytily letící kámen z různých úhlů a vodítkem v odhalování, zda je video pravé, či nepravé, by mohly být i názory čtenářů.

Výroky o tom, že by video mohlo být nepravé a žádný kámen po odstřelu nikam neletěl, odmítají i další lidé.

„Ten chlapík v modrém tričku se tomu kameni vyhne tak tak, zároveň i ta reakce lidí za ním je stejná. A že by byl ten v tom modrém tričku přidán jakoby podvodem není možné, jelikož jsem jej tam osobně viděl," reagoval na údajné podvodné video Lukáše Linky čtenář Josef.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU