Ačkoliv k nám svátek svatého Valentýna přišel ze Spojených států, připojuje se k němu stále více Čechů. Nejvíce se proto radují prodejci květin a dárkových předmětů, kterým každoročně v půlce února stoupne tržba.

„Muži nejvíce kupují svým partnerkám červené růže, které jsou takovým symbolem Valentýna. Ale pravdou je, že svátek zamilovaných se u nás slaví už několik let a tak pánové vymýšlejí různé inovace, čím ženu obdarovat. Kdysi to byla jen květina, dnes k tomu přidávají pozvání na večeři, nebo třeba nějakou sladkost," popsala každoroční tradici floristka prostějovského květinářství Soňa Mrňová, která zároveň potvrdila, že Valentýn je záležitost spíše mladších generací.

„Největší valentýnský boom jsme zažili před deseti lety a byl to pořádný zmatek. Lidé nevěděli, zda mají květiny z lásky předat jen partnerce, nebo i mamince, či sestře. Až teď to vykrystalizovalo do podoby, že na Valentýna oslavujeme tu lásku partnerskou. Přesto se najdou děti, které svým maminkám přijdou čtrnáctého února koupit květiny," usmála se Soňa Mrňová s tím, že největší zastoupení zákazníků květinářství během Valentýna jsou pánové mladší a střední generace.

Svátek všech zamilovaných má i své odpůrce, kteří si jej spojují především s marketingovými tahy obchodníků.

„Valentýn je celosvětový svátek, což se samozřejmě odrazí na květinové burze. Pár dní před svátkem se ceny vyšplhají nahoru. Ale zákazníci se nemusí obávat, pěkná kytice se dá udělat i za rozumnou cenu. Jsme schopni na přání sestavit kytici v různých cenových relacích, nezávisle na tom, zda je Valentýn či ne," vysvětlila floristka.

Svátek všech zamilovaných slaví podle průzkumu SANEP téměř o deset procent více lidí, než tomu bylo před šesti lety. Přesto se najdou tací, kteří svátek neberou v potaz.

„My máme Valentýna každý den, nemusíme si lásku dokazovat pouze jeden den v roce. Svátek neslavím a ani nebudu," důrazně vysvětlila zákaznice květinářství na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově.