Za areál jezdeckých kasáren a dva bytové domy ve Studentské ulici nezaplatilo město Prostějov vojákům ani korunu. Přesto je před několika roky získalo do svého vlastnictví. Zatímco nyní každý z činžáků prodává družstvům nájemníků za zhruba sedmnáct milionů korun, zpustlá kasárna využívají stále častěji bezdomovci, vandalové a drogově závislí. Lidem z okolí se to nelíbí. Policii proto volají i několikrát denně.

Proč město část peněz získaných z prodeje domů nepoužije na zbourání zchátralých kasárenských budov?

„Já se takové myšlence nebráním. Záleží však na tom, co řeknou ostatní prostějovští politici,“ reagoval prostějovský místostarosta Vlastimil Uchytil (ODS).

Radnice chce peníze zatím vynakládat spíše na cesty a zeleň

Dodal, že prostějovská radnice chce zatím peníze z prodeje domů (nabízí jich téměř padesát v celkové hodnotě zhruba sto sedmdesáti milionů korun), použít hlavně na budování cest a výsadby zeleně ve městě.

„Pak musíme mít i rezervu, která v době krize pokryje výpadek příjmů ze sdílených daní,“ zmínil se místostarosta.

Lidem žijícím v sousedství kasáren vzkazuje, aby na osoby potulující se v tomto areálu volali policisty.

„Na jedné straně je muži v uniformách vyženou, z druhé strany tam ti lidé vlezou,“ odmítá takovou radu Hana Burešová, která kasárna vidí z oken svého bytu.

V kasárnách se schází i teenageři

Tvrdí, že už několik víkendů v areálu řádí skupina teenagerů.

„Je jich kolem deseti. V partě jsou holky a kluci tak kolem patnácti let věku. Vlezou do budov a házejí z oken kameny. Mnohdy na parkoviště, kde stojí auta,“ popsala spolu se sousedkou Romanou Novákovou.

Vybavila si i dřívější problémy. Bezdomovci z kasáren jim prý v zimě přelézali plot a kradli jídlo a Burešová mluví i o povalujících se injekčních stříkačkách v okolí areálu.

Panují obavy ze šíření nemocí

„Mám obavy, aby se odtamtud nezačaly šířit infekční nemoci,"dodala. Místostarosta Vlastimil Uchytil slíbil, že brzy stavbaři zabezpečí vstupy do takzvané konírny.

„Uvolníme na to padesát tisíc korun. Zedníci tam zazdí dveře,“ zmínil se s tím, že město dalo již dříve dvojnásobnou částku na zajištění jiných budov v areálu.

SOUVISEJÍCÍ:Bývalá kasárna, kde zemřel bezdomovec, město nezbourá