„Proč tam vykáceli zdravé stromy? Město na setkání s občany slíbilo, že zde vysází stromy nové, a nic se neděje," ozvala se redakci na začátku minulého týdne jedna ze čtenářek.

Netrvalo to ale ani den a děti ze školky se opět mohou těšit na stín stromů. Na školní zahradu totiž město ještě před Velikonoci vysázelo sedmnáct okrasných listnáčů.

„Byly jsme také překvapení, jak vykácená zahrada vypadala. Ale vzrostlé stromy, které na zahradě byly, měly zvláštní strukturu a lámaly se. Ve zlomech se navíc v poslední době tvořila houba. Sami jsme před lety tvořili posudek na vykácení zahrady. Pro devadesát dětí ze školky byla taková zahrada nebezpečná," upozornil ředitel Základní a Mateřské školy Melantrichova Roman Pazdera a dodal, že chápe občany z okolí, které vzhled zahrady bez vzrostlých osik a javorů šokoval.

Stín prozatím zajistí altánky a slunečníky

S jeho výrokem souhlasila i zástupkyně ředitele pro předškolní výchovu Marie Dočkalová.

„Je to opravdu velká změna, ale bylo to už potřeba vykácet. Stín dětem do doby než stromy dorostou zajistíme. Často s dětmi chodíme na vycházky na nedalekou Hloučel. Děti před sluncem na zahradě zatím ochrání také altány a slunečníky," vzkázala nejen lidem z okolí, ale také dětem rodičů Marie Dočkalová.

Konec alergenům

Za to, že se zahrada konečně stane bezpečnější dětem, jsou vděčné i učitelky školky.

„Jsme rádi, že zde opět vysadili stromy, které časem budou stínit a zpříjemní nám pobyt venku. Vzhled vykácené zahrady nás překvapil, ale původní stromy byly nosiči alergenů. Rodiče mají stejně jako my také pozitivní ohlasy na změnu k lepšímu," nechala se slyšet učitelka Mateřské školy Alena Žáková.

O výsadbu stromů se postaral prostějovský magistrát.

„Stromy, které tam byly původně, byly lehce lomivé a nestabilní. Nyní jsme tam vysázeli okrasné třešně a okrasné jabloně, lísky, jeřáby, javory či dub v celkové hodnotě 60 tisíc korun," uvedla náměstkyně primátora Ivana Hemerková a dodala, že veškeré práce – kácení původních stromů a keřů, výsadba nových stromů nebo úprava trávníku přišly na 175 tisíc korun.

Projekt na přírodní zahradu

Školní zahradu ale nezpříjemní jen okrasné dřeviny. Mateřská škola je zaměřená na přírodu a děti by tak v zeleném prostoru před školkou mohly časem najít i takzvanou přírodní zahradu.

„Společně s architektkou jsme dělaly projekt na zahradu, v níž by byla umístěná kamenná expozice, krmítka, smyslový chodník či zvířata z přírodních materiálů zavěšená na řetězech a chybět by neměly ani vodní prvky," prozradila, na co by se v budoucnu mohly děti Mateřské školy Melantrichova těšit, Marie Dočkalová.