„Velkým problémem je doprava, která je tu velmi složitá, a samozřejmě klimatické podmínky. Teploty nyní stoupají přes čtyřicet stupňů Celsia. Ze začátku to byl pro všechny trochu šok, ale po prvních dvou týdnech jsme se postupně aklimatizovali," popsal kapitán Michal Mamkin, který velí 4. jednotce vojáků. Právě tu postupně vystřídají noví vojáci především z řad prostějovských průzkumníků.

Všudepřítomní komáři

„Je to Afrika. První měsíc je nejhorší, než si zvyknete na vedro a všudypřítomné komáry," potvrdil desátník Martin Kovář, který působil i na misi v Afghánistánu.

„Je to úplně odlišné a nedá se to porovnávat," míní.

Jak na hady

Jeho slova potvrzuje i Roman Novotný, který sloužil v Bosně a Hercegovině, Kosovu i Afghánistánu. V Mali je jediným ze čtyř našich instruktorů, kteří se podíleli na výcviku malijských vojáků.

„V Afghánistánu jsou miny, tady jsou zase všude hadi. Potkat černou kobru je tu naprosto běžné a utéct před ní téměř nemožné. Sednout si na zem nejde, hadi jsou prostě všude. První týden jsme chodili velmi opatrně. Pak jsme sledovali Malijce, kteří nejdříve hodí kámen nebo klacek před sebe do křoví a pak teprve jdou," dodal praporčík, který je v České republice instruktorem záchranné a výsadkové přípravy a řadu zkušeností a informací tak od Malijců využije.

Výcvik malijských vojáků

„U malijských vojáků mě překvapil hlavně jejich přístup, vřelost a soutěživost. S vojenským výcvikem jsme museli začít od začátku. Základní manipulaci se zbraněmi zvládli celkem rychle, i když polovina z nich neuměla střílet vůbec. Horší to bylo s taktikou. Chybí jim prostorová představivost a je tu i jazyková bariéra, protože pětina vojáků mluví jen bambarštinou," řekl Roman Novotný.

Podle zkušeností Čechů se malijští vojáci nedají srovnávat s evropskými armádami.

„Jsou prostě jiní. Ale musím ocenit jejich pozitivní přístup. I s tím málem, které mají k dispozici, dokážou fungovat," popsal velitel českých instruktorů praporčík Jaroslav Losenický, který působil už v osmi zahraničních operacích. Během půl roku se účastnil dvou výcviků.

„Sedm týdnů jsme v Sikassu cvičili jednotku, která se vrátila z bojů ze severu a potřebovala docvičit, potom jsme deset týdnů cvičili v Koulikoru šest set malijských vojáků. Jakákoli taktika začínala manipulací se zbraní. Tu zvládali až do okamžiku, kdy ji měli použít v taktické situaci. To už zvládla jen polovina vojáků, protože když se soustředí na jedno, zapomenou na to druhé. Pro představivost jsme při výcviku používali také názorné pomůcky jako plastové vojáčky, tabule i nákresy. S jejich pomocí jsme malijským vojákům ukazovali rozestavení a následný manévr jednotky," vylíčil zkušenosti z výcviku Jaroslav Lásenický.

Vaši vojáci jsou skvělí, ocenil španělský generál

Za českými vojáky zavítal ve čtvrtek i armádní generál Petr Pavel, který je náčelníkem Generálního štábu AČR. V Bamaku, hlavním městě Mali, se setkal s velitelem mise, španělským generálem Alfonsem García-Vaquero Pradalem. Ten českému generálovi poděkoval za excelentní práci, kterou v Mali odvádějí čeští vojáci.

„Vaši vojáci jsou skvělí. Odvádějí velmi dobrou práci a na vysoké profesionální úrovni. Jsou zkušení a s nimi se cítíme opravdu bezpečně," ocenil české vojáky španělský generál.

Generálové hodnotili i bezpečnostní situaci v zemi, která je podle jejich slov stabilní. „Je naším zájmem, abychom podporovali udržení stability v tomto regionu a zabránili šíření extremismu a uprchlických vln do Evropy. I proto je důležité podporovat výstavbu a výcvik místních bezpečnostních složek," dodal český generál.