Co on na to?

„Nikdo neřekl, že se bude tržnice bourat,“ prohlásil Pišťák.

V zápětí dodal: „Ani starosta města nemá kompetenci říct, zda někde něco bude.“

Za sobotní a pondělní dopoledne podepsalo zhruba 700 lidí petici volající po záchraně tržnice za kostelem Povýšení svatého Kříže. Návštěvníci trhu se stejně jako prodejci obávají, že město plochu poskytne k dispozici olomouckému investorovi Manthellanu. Ten chce s posvěcením města zbourat moderní Společenský dům v Komenského ulici a v lokalitě vybudovat obchodní galerii v hodnotě jedné miliardy korun. Market, který bude její součástí, bude mít více než tisíc metrů čtverečných podlahové plochy.

Smutní prodejci

„Tady prosím,“ podávají silné, upracované prsty vrásčité stařenky sáček se zeleninou návštěvníkům tržnice.

Kousek dál má starý muž stánek s medem vlastní produkce. Sedí na židli a povídá si přes pult se známou. V rohu nabízejí rozkvetlé macešky, o kus dál zdobí stůl desítky dýní různých tvarů a barev. Tam nabízejí brambory, vedle jablka, papriky a koření. V nabídce trhovců nechybí ani kysané zelí.

„Dělám je sám,“ pyšní se jeden z nich.

Prodejci se shodují, že pokud bude stát tržnice mimo centrum, pak k nim zákazníci nepřijdou.

„Na radnici řeknou, že trh bude třeba u místního nádraží. Tam je to ale z ruky. Lidi k nám chodit nebudou a my budeme muset prodávat jinde, než v Prostějově,“ shodují se autoři petice Vlastimil Lejsek, který je majitelem zahradnictví, a Radek Přidal, prodejce koření.

Tržnice jinde? „Kravina"

Návštěvníci trhů mají jasno. „Budovat tržnici jinde, než tady, je kravina,“ shodují se. „Tržnice zde zůstane.“ říká odhodlaně vysoká tmavovláska.

Menší, zhruba třicetiletá bruneta s vlasy staženými do copu nad tápáním kolem umístění prostějovské tržnice vrtí hlavou.

„Místo, aby podporovali drobné zemědělce, tak dělají takové prasečiny,“ řekla.

Pouze jeden ze stovek návštěvníků trhů včera dopoledne horoval pro likvidaci tržiště.

„Tržnice by měla stát v areálu jezdeckých kasáren,“ zamýšlel se penzista.

Starosta k věci

Starosta Pišťák v pondělí dopoledne autorům petice, kteří se za ním vypravili na radnici, řekl, že jeho názor je ponechat tržnici na místě.

Zároveň upozornil, že radnice si bude muset spočítat náklady, na kolik vůbec přestavba plochy přijde.

„Bude to stát spousty peněz,“ konstatoval a přiznal, že studii nákladů město dosud zpracovanou nemá.

Chátrající a okupovaná vandaly

Trhovci připomínají, že trh za kostelem funguje od devadesátých let minulého století.

„Město do plochy neinvestuje,“ poznamenali autoři petice. Poukazují na nefunkční odkanalizování, chybějící přípojky na inženýrské sítě.

Zchátralý areál láká v noci vandaly, bezdomovce a drogově závislé. Rozbíjejí tam láhve od alkoholu, demolují stoly, nerozpakují se za pluty močit a kálet.

Odliv prodejců

„Tržnice už druhým rokem neplní svou funkci,“ sdělila na konci minulého roku Marie Hájková z Domovní správy Prostějov, společnosti, která v roce 2010 prodělala na provozu tržiště zhruba sto sedmdesát tisíc korun.

„Neodpovídá normám, není zde zavedená voda ani elektřina, netopí se tu. O prodejní plochy v této podobě trhovci nestojí a opouštějí nás,“ konstatovala Hájková.

K odlivu prodejců podle ní přispělo i vyjádření města o možném přesunutí prodejní plochy k místnímu nádraží. „To je přimělo odejít na Olomoucko, Kroměřížsko a Přerovsko,“ doplnila Hájková.

Otazníky kolem tržnice

Místostarosta Zdeněk Fišer (ČSSD) již dříve prohlásil, že myšlenka přemístit tržnici u místního nádraží je čistě hypotetická. Zároveň ubezpečil, že stavba obchodního centra v lokalitě Společenského domu se vlastního prostoru městské tržnice nijak nedotkne.

„Tržnice v Prostějově určitě bude. Otázkou, kde ji umístit, se bude rada města zabývat na počátku příštího roku,“ slíbil v prosinci 2010 prostějovský místostarosta Jiří Pospíšil (ODS). Do podzimu roku 2011 nedokázal prodejcům ani návštěvníkům trhů říct, co špičky města plánují.