Prostějovsko není v mnohém výjimkou. Ve čtrnácti městech a obcích, v nichž jsou ulice pojmenované, se nachází hned osmkrát ulice Tyršova, sedmkrát Zahradní a o bronz se dělí Jan Hus s Janem Amosem Komenským.

Proměny náměstí TGM

Četnost názvů i jejich výskyt vůbec se však s lety měnil, často podle politické situace. Příkladem může být náměstí TGM v Prostějově. Jeho název se změnil za necelých 150 let osmkrát, tedy ani ne jednou za dvacet let.

"Bylo nejprve zváno jako Hlavní náměstí, od roku 1881 Dolní náměstí - Nieder-Ring, 1893 náměstí Františka Josefa, 1918 Wilsonovo náměstí," uvedl pracovník okresního archivu Tomáš Cydlík.

Později se náměstí ještě jednou vrátilo k názvu Hlavní náměstí až se po více než třicet let trvající éře náměstí 9. května vrátilo k nynějšímu pojmenování.

I přesto, že v Prostějově v minulosti nebývala výrazná německá menšina, ulice i náměstí byly pojmenovány německy. Až koncem devatenáctého století se tato skutečnost postupně měnila.

"Po roce 1893 byly odstraněny německé názvy ulic z křesťanské části města, v Židovské obci proběhlo počeštění až v roce 1919," uvedl Cydlík. Samostatnou kapitolou pak byla doba komunistického režimu. Názvy jako Třída lidových milicí však jsou ve městě již minulostí.

PROSTĚJOVSKÝ ULIČNÍK

Odkazy na minulý režim

Jinde však do určité míry odkazují místní názvy na dřívější režim. Příkladem může být Olomouc, kde je dodnes třída Pionýrů, ale také Plumlov. I zde najdeme ulici Budovatelů či Rudé armády.

"Existoval nápad, a vedla se kolem něj diskuze, jestli některé ulice nepřejmenovat. Nakonec jsme to ale zamítli. Obyvatele těchto ulic by to stálo hodně času a papírování," uvedl starosta Adolf Sušeň.

I v Prostějově však po roce 1989 existovala snaha o změnu názvů některých ulic. Petici za přejmenování Hlaváčkova náměstí na náměstí Václava Havla však magistrát zamítl.

Kromě pojmenování podle osobností z oborů literatury, malířství, sochařství, tělovýchovy či politiky jsou pak oblíbená ještě pojmenování odkazující na minulost lokality.

Lokální názvy i kuriozity

V Čelechovicích na Hané, Bedihošti či Němčicích nad Hanou si tak lidé vzpomenou, že se jedná o místa slavná díky cukrovaru. Smržická ulice zase odkazuje na kovárnu, další ke kostelům či hřbitovům.

Najdou se však i kuriozity, roztodivné názvy, nad kterými se nejeden čtenář mapy pozastaví.

Překvapí však také skutečnost, že jen méně než pětina obcí a měst v okrese má vůbec ulice pojmenované. Mezi největší, "bezuličné" obce pak patří Olšany u Prostějova či Vrbátky, které čítají na 1600 obyvatel.

ZVLÁŠTNÍ NÁZVY ULIC:
Brodek u Prostějova - Salajky, Kroužek
Čechy pod Kosířem - Bědov
Čelechovice na Hané - Světničky
Konice - Bídov, Cihelna
Kralice na Hané - Komárov
Němčice nad Hanou - Žabák
Protivanov - Na Křivdě, Na Bardoně
Smržice - Gegřice, Kobližnice, Blíšťka