Rozdíl je značný: zatímco na Prostějovsku se stále vaří, v obchodech na lahvové pivo z okresu nenarazíte. Tedy s jedinou výjimkou. Pivo Husar z Kovalovic-Osíčan si pomalu cestu do obchodů v Prostějově nachází.

„Ano, zaměřujeme se na menší pivovary. Třeba na Jadrníčka z Náměště na Hané, Kosíř ze Lhoty pod Kosířem. A máme i Husara z Kovalovic,“ sdělila třeba pracovnice prodejny Pramen v Olomoucké ulici Martina Špičáková.

Problémem u minipivovarů zůstává, že nejsou příliš vidět.

„Moc piv z nich lidé neznají, ale když zákazníkům nějaké nabídneme, rádi se vrací,“ dodává Špičáková.

Tato skutečnost těší třeba majitele pivovaru Husar Ondřeje Schröttera.

„Jsme za to rádi. I proto, že naše pivo může být až o dvě stě procent dražší než ta z velkých pivovarů. Částečně proto, že řadu věcí kolem výroby děláme ručně,“ vysvětlil, jak se pivo Husar dostává do restaurací i obchodů.

Slet čarodějnic v plumlovském kempu Žralok
VIDEO: Žraloka obsadily čarodějky i spousta zábavy

Čerstvé a živé

O jiných pivovarech v Prostějově to neplatí. Jak Koliba u Tří králů, tak pivovar U Krále Ječmínka či pivo z držovického pivovaru byste v naprosté většině obchodů hledali marně. Snad jen v pivotékách máte šanci na něj narazit. Důvody, proč se menší pivovary těžce prosazují v regálech obchodů, pak přibližuje Ondřej Schrötter.

„Problém je třeba v tom, že naše pivo děláme čerstvé, je to živé pivo. Problémem je tak nejen cena lahví a chybějící plnírna, ale také skutečnost, že při distribuci existuje spousta skladů a meziskladů. Ve výsledku by se tak pivo dostávalo do různých teplot, což by se podepsalo na kvalitě. A také na naší pověsti,“ shrnul některé důvody.

I tak mají ale lidé v menších pivovarech řadu možností, jak si zde pivo obstarat. Třeba ve Lhotě pod Kosířem mají přímo hostinec, stejně tak je zde možné dostat pivo i do pet lahve. Další tři prostějovské menší pivovary pak sází přímo na své restaurace. Všechny včetně Husara pak nabízí možnost si objednat i soudek.

Prostějovan David Vidrman se chystá na čtvrtý ročník pořádání závodů v Plumlově: na programu jsou duatlon a triatlon.
Pořadatel duatlonu a triatlonu David Vidrman: Pověsil jsem si na krk pěkný kříž
Jakub Oulehla, jeden z prostějovských domovarníků
Piva z velkovýroby jsou bez nápadu, říká Prostějovan. A vaří svoje