„Bydlíme docela daleko od centra. Řidičák sice mám, ale autem jezdí manžel do práce. Když potřebuji nakoupit, nebo s dětmi zajít k lékaři, musíme dopoledne autobusem. V tu dobu nejezdí ani moc lidí, obvykle s námi jede na naší trase tak jeden dva důchodci. To, že řidič nikdy nepozdraví a je arogantní, je vedlejší. Vadí mi, když jede k zastávce, kde vidí matku s kočárkem a zastaví půl metru od krajnice," postěžovala si Jana Poláková z Prostějova.

„Stalo se mi to zrovna ve středu, nastupovala jsem s dětmi na zastávce Krasice, U Mýta a řidič zastavil daleko, nepozdravil, a já jsem se zpocená těžce snažila najet s kočárkem dovnitř. Řidič mě viděl, ale nepomohl. K tomu jsem musela dávat pozor na další dítě. Uvnitř seděl jen pán, který mohl mít tak k osmdesátce. Takže jsem uznala za nevhodné starého pána žádat o pomoc. Nakonec jsem nastoupila, ale vzhledem k tomu, že už se to několikrát opakovalo, mě chování některých řidičů opravdu mrzí," říká matka jeden a půl roční natálky a čtyřměsíčního Tondu. Maminek, které mají potíže s nastupováním a neochotnými řidiči je však víc.

Minimálně deset špatných zkušeností

„Stalo se mi to už tak minimálně desetkrát, že se řidič ani nesnažil jít mi pomoct. Zaplatila jsem, vzala si jízdenku, a šla jsem naložit kočár. Šlo to těžko, i když je autobus, kterým obvykle jezdím nízkopodlažní, řidič si zastavil daleko od kraje, a já nemohla kočár vůbec dostat dovnitř. Nebýt vždy nějakého člověka, který by mi pomohl, řidič se ani nesnažil," potvrdila slova Jany Polákové maminka tříměsíční Elišky Anna Králová z Domamyslic a dodala, že kvůli špatnému zastavení řidičů v zastávce musejí mít problém i vozíčkáři.

Vozíčkářka si dopravu chválí

Eva Křepelková, která je na vozíčku šestadvacet let, ale problém s nástupem nezaznamenala. Řidiči ji vždy vyjdou vstříc.

„V Prostějově už jezdí upravené autobusy a plošina to vždy zachrání. Jezdím po celém Prostějově a na žádné z tras jsem nezaznamenala problém. Nemůžu mluvit za jiné, ale ve srovnání s jinými městy je to u nás pro hendikepované špička. Řidič nebo řidička vždy, když jim řeknu, pomůže. I když je sklon plošiny někdy větší, do autobusu se pokaždé dostanu," nechala se slyšet Eva Křepelková.

Co říká vyhláška?

Vytáhnout plošinu hendikepovaným je řidičova povinnost. O pomoci matkám hovoří vyhláška.

„Řidiči mají povinnost vozíčkářům spouštět plošinu. Na školeních pak dostávají instrukce, že by měli pomoci matkám s kočárkem. Ve vyhlášce je přímo napsáno, že má být řidič matce nápomocen. Pokud řidič pomoc na vyžádání odmítá je na místě stížnost ze strany cestujícího, v níž je důležité uvést přesnou hodinu a autobusovou linku," informoval Jiří Hloch z dopravní společnosti FTL. (mag)