„Vím hned o několika židovských náhrobcích, které takto skončily," uvádí žena, která dává za příklad několik náhrobků v Kostelci na Hané.

Vysvětlila, že už před řadou let zažila, jak se s náhrobními kameny nakládalo.

„Kupovali jsme tehdy s manželem zahradu. Takzvaný uhlobaron si v sousedství stavěl dům a do jeho základů dal i několik židovských náhrobků," řekla.

Podle ní však štěstí majiteli nemovitosti náhrobky nepřinesly.

„Samotný vlastník se oběsil. Boží mlýny melou," dodala žena, která podle svých slov byla svědkem tohoto využití náhrobků před asi padesáti lety.

V současnosti několik aktivistů shání připomínky bývalého židovského hřbitova v Prostějově. Jedním z nich je také bývalý předseda Židovské obce v Praze Tomáš Jelínek. Ten už dříve potvrdil, že se s pozůstatky zrušených hřbitovů nakládalo všelijak.

I v korytech potoků

Například se s nimi vyspravovaly zdi nebo vykládala koryta potoků.

„S použitím náhrobků ke stavbě domu jsem se však zatím nesetkal," řekl Tomáš Jelínek, který se snaží o to, aby hřbitov v budoucnu připomínalo pietní místo. Sám se tak aktivně věnuje vyhledávání a dokumentování nalezených náhrobků. A setkal se tak už s rozličnými případy.

Například s náhrobními kameny použitými v zahradě v Prostějově-Drozdovicích. V tomhle případě se však majitelé zahrady odmítli kamenů vzdát.

„Lidé, co mají v Drozdovicích dům a židovské náhrobní kameny v zahradě, žijí ve velmi stresových situacích," řekl a naznačil spojení mezi využitím náhrobních kamenů a atmosférou v domě. Především však poukázal na židovské tradice spojené s místy posledního odpočinku.

„Náhrobky podle židovského práva nemají sloužit k jinému účelu, než k jakému jsou primárně určené," tvrdil Tomáš Jelínek.

Dopis bez odpovědi

Náhrobní kameny v Kostelci na Hané jsou aktuálně nedostupné. Tomáš Jelínek však věří, že v případě Drozdovic se může čekat průlom.

„Zatím se záležitost nikam nepohnula. Poslal jsem například majiteli dopis, ale doteď jsem nedostal žádnou odpověď. Očekávám ale, že záležitost s majiteli budou řešit památkáři a snad jim vysvětlí, že jde o památky důležité pro historii Prostějova, a ne o něco, co by se dalo zpeněžit," uvedl Tomáš Jelínek, který také upozornil na to, že židovský hřbitov se zanedlouho dočká zvěčnění. V prostějovském muzeu se totiž na některé z nich bude moci veřejnost podívat.

„Výstava se bude věnovat zrušenému židovskému hřbitovu v Prostějově. Přiblíží, jak vznikl, jak vypadal a také jeho zánik," uvedla Marie Dokoupilová z Muzea a galerie v Prostějově.

„V majetku muzea byly ještě před zahájením pátrací akce Prostějovského deníku po náhrobcích tři. Chceme vystavit i méně těžké náhrobky, které se našly během posledních měsíců hledání. Preferovat budeme určitě snáze přenosné nálezy," řekla Marie Dokoupilová a zároveň pozvala na výstavu, která potrvá od devátého června do čtrnáctého srpna.

Poukázala také na fakt, že se z některých náhrobků nenašly pouze úlomky. Například nález v Žešově je metr a půl vysoký.