„Samozřejmě evidujeme mírný nárůst výskytu respiračních a chřipkových onemocnění, ale zatím to nejsou žádná vysoká čísla. Epidemický práh je kolem šestnácti set nemocných na sto tisíc obyvatel, takže se o epidemii hovořit nedá. Ale takový je stav nyní, pochopitelně se vše může změnit během pár dní," uvedla lékařka z protiepidemického oddělení prostějovské hygienické stanice Eva Kučerová s tím, že existuje předpoklad, že se výskyt onemocnění bude zvyšovat.

„Vyšší teploty dopřávají rychlejšímu množení choroboplodných zárodků, takže je možné, že nemocných bude přibývat. Každoročně je nejrizikovější období do jarních prázdnin, pak jsou děti mimo školní kolektiv a šíření se trochu ustálí," vysvětlila Eva Kučerová.

Zatímco některé nemocnice v republice začínají omezovat návštěvy pacientů, prostějovská nemocnice zatím tento krok neplánuje.

„Vedení nemocnice je neustále v kontaktu s hygieniky, kteří v případě nutnosti doporučí zamezení návštěv. Zatím však k takovému kroku nedošlo, ale samozřejmě jsme připraveni okamžitě učinit patřičná opatření, pokud by se chřipková nákaza přehoupla přes epidemický práh," řekla mluvčí prostějovské nemocnice Radka Miloševská.

V ohrožení

Respiračními nákazami jsou každoročně nejvíce ohroženy děti, senioři a osoby s chronickým onemocněním. Zvýšenou nemocnost pravidelně zaznamenají nejdříve učitelé na školách.

„Někteří žáci sice nemocní jsou, ale rozhodně to není nijak převratné číslo. Nedá se říci, že by u nás vypukla chřipka naplno a pedagogové by tak vyučovali poloprázdnou třídu," uvedl zástupce ředitele Reálného gymnázia a Základní školy Prostějov Petr Janeček.

Hygienici sledují výskyt onemocnění i nadále, přičemž doporučují důkladné dodržování hygienických zásad.

„Umývání rukou je pro mě samozřejmost, ale na podzim jsem poprvé absolvovala i očkování proti chřipce, takže nemám takový strach z nákazy," usmála se Tereza Sklenářová z Prostějova, která podle jejích slov každoročně podlehla sezónní chřipce.