Přípravy na otevření zrekonstruované restaurace Národního domu vrcholí. Řemeslníci korigují poslední vady na kráse znovuzrozených secesních prostor a na svém místě už jsou i stoly, židle a záclony. Oprava byla stejně důkladná jako u vedlejší kavárny.

„Měli jsme k dispozici částečnou dokumentaci Kotěrova návrhu a dvě fotografie z počátku 20. století, které zachycují původní řešení interiéru restaurace,“ uvedl Zdeněk Beran z architektonické kanceláře CAD Projekt, která měla rekonstrukci interiéru restaurace i technického zázemí na starosti.

Zatímco štuková výzdoba zůstala dochovaná v dřívějším rozsahu, další vybavení restaurace v původním stylu bylo potřeba vyrobit.
„Pro zhotovení replik posloužilo také několik fragmentů někdejšího vybavení, které byly v Národním domě objeveny při restaurátorských průzkumech,“ dodal Beran.

Zřejmě nejsložitější byla výroba kopií mosazných lustrů. O sto let zpátky posunou vzhled restaurace také další prvky interiéru, jako je nábytek, mosazné věšáky a ozdobné doplňky. „Už se těšíme, až otevřeme. Byly to dva měsíce tvrdé práce, tak doufáme, že vzhled restaurace hosté ocení,“ poznamenala jedna ze servírek.

„Rekonstrukce technického zázemí restaurace, ale především jejího interiéru, byla technicky i organizačně velmi náročná. Podílela se na ní celá řada řemeslníků a restaurátorů. Celkové náklady odhadujeme na 12 milionů korun,“ uzavřel místostarosta Prostějova Miroslav Pišťák.