„Je to zavedená tradice. Jsme jediní v republice, kteří to dělají na Velký pátek,“ pochlubil se Slávek Goldemund z pořádajícího klubu. Soutěž se dříve jmenovala Prostějovská 72 a konala se dvakrát ročně, později došlo k přesunu na jeden den.

Do soutěže se přihlásilo na 130 modelů, ve výstavě pak bylo k vidění na 331 malých letadel, vojenských vozidel či diorám. Soutěžní modely pak byly rozděleny do řady kategorií, mezi nimiž byl letos poprvé memoriál na počest Jaroslava Bednaříka, který zemřel minulý rok. Nejúspěšnější modeláři si rozdělili ceny v hodnotě 30 tisíc korun, na které se složila organizace spolu se sponzory a příznivci

Soutěžní kategorie jsou rozdělené podle měřítek a druhu modelů.

„Kvalita byla výborná. Bylo ohromné množství, podle směrnic jsme ale nestačili obodovat všechno,“ zalitoval jeden z rozhodčích pan Zelený z Brněnce, který sám přivezl sbírku modelů věnovaných 1. světové válce.

„Hodnocení probíhá podle pravidel, která vydal ústřední modelářský svaz. Jsou na to vyškolení rozhodčí. Hodnotí se kvalita provedení, shoda se vzorem, kamufláž, patina,“ prozradil koncepci hodnocení Goldemund.

Ten připomněl i jedno zajímavé jubileum.

„Letos uplyne padesát let od přípravy první modelu v Prostějově. Jednalo se o letoun L-29,“ připomíná začátky modelářské tradice v Prostějově Goldemund.