Obstarala je za pomoci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které mělo poskytnout projektu více než stomilionovou dotaci, zastupitelka Hana Naiclerová.

Důvodem rozčarování byly například informace obsažené ve studii udržitelnosti o tom, že v budoucnu část provozu budou hradit členové spolku Prostějov olympijský. Tím je mimo jiné i město Prostějov.

Informace se však nezakládá na tom, co dosud ujednali prostějovští zastupitelé. Ti naopak byli opakovaně ujišťováni, že magistrát bude projekt dostavby Národního olympijského centra stát pouze pozemek propůjčený na 99 let a prvotní vklad do spolku. A o penězích na provoz sportoviště vůbec nerozhodovali.

"Studie zavazuje město, aby hradilo provoz i ze své kasy a zároveň zařadilo tyto prostředky do svého finančního plánu," uvedla Hana Naiclerová.

Podle studie, kterou má redakce k dispozici, se přitom jedná o nemalou částku. Jen pro rok 2018 je uvedená suma téměř dvou milionů korun.

Při skutečnosti, že členové spolku jsou tři - společnost TK Plus, Olomoucký kraj a město Prostějov - připadá na jednotlivé organizace zainvestování téměř sedmi set tisíc korun.

Částka se přitom každoročně zvedá, do deseti let by se podle studie měl příspěvek členů spolku navýšit o polovinu.

Jako v Palermu?

Na odlišnost toho, o čem byli dosud spraveni zastupitelé a materiálu zaslaným ministerstvem se zeptal Deník prostřednictvím e-mailu i dalších dvou představitelů spolku Prostějov Olympijský.

Během šesti pracovních dnů však odpověď nedostal. V případě krajského úřadu přitom přišlo potvrzení, že hejtmanství dotaz obdrželo a bude se jím zabývat.

Samotná debata zastupitelstva nejen o těchto skutečnostech pak začala ostře. To, že materiál společně s žádostí o zařazení na program jednání, zaslala zastupitelka vedení města den před jednáním, označila primátorka Alena Rašková za neseriózní.

Přímo na tuto výtku Hana Naiclerová nereagovala, opřela se naopak do primátorky.

"Vy chcete po mě, coby zástupkyně města v Prostějově olympijském, abych vám obstarávala podklady a včas? Je to výsměch," rozohnila se zastupitelka, jejíž nástupce za pomyslným řečnickým pultíkem, Petr Kapounek, označil dění ve městě za Palermo.

V lokalitě stále může vzniknout bazén

Nicméně opozice dosáhla svého: těsnou většinou si prosadili zařazení tohoto bodu na další jednání.

Během této diskuze primátorka přiznala, že neměla k dispozici všechny informace o NOC.

"Skutečně se zde předkládaný materiál liší od toho z ministerstva. Po zástupci kraje a TK Plus budu požadovat vysvětlení," uvedla.

"Na mě to působí dojmem, že nás zbývající členové spolku obchází," okomentoval pak nový vývoj událostí opoziční zastupitel Aleš Matyášek.

Náměstek Zdeněk Fišer se situaci snažil uklidnit.

"V lokalitě stále může vzniknout bazén, byl vyprojektován kousek jinde," chtěl předejít politik slovním útokům s poukazem na to, že většina zastupitelů původně pro vznik haly hlasovala.

Nicméně jeho slova označil další zastupitel, František Švec, za lež.

Primátorka: Hlasovala bych stejně

Argumentem, že původně pro vznik haly NOC hlasovala většina zastupitelů operuje nyní i primátorka.

"V roce 2015 hlasovali téměř všichni. A i nyní bych já sama hlasovala stejně," řekla k projektu za téměř sto čtyřicet milionů, na němž trvale opozice kritizuje netransparentnost, půjčky v řádek desítek milionů sjednávané ústně i nejasnosti ohledně placení provozu.

"Je to Národní olympijské centrum. Národní. Není možné, aby se platby za provoz hodily na město," uvedla s odstupem času pro Deník.

Odmítla zároveň to, že by projekt od MŠMT dostal zelenou na základě studií, z nichž jedna hovoří právě o podílu města na financování provozu sportoviště.

"Jsou to studie, ty se mohou průběžně měnit, aktualizovat. Spolek dostal dotační peníze na základě žádosti o dotaci," uvedla Alena Rašková.

Ta nyní čelí sílící kritice skrze získávání informací o projektu Národního olympijského centra. Primátorka se trvale brání, že jí poskytnuté informace okamžitě předává zastupitelům.

Část z nich však s jejich úplností není spokojená. Petr Kapounek tak navrhl odvolat primátorku ze spolku.

I když ale návrh nakonec sám stáhl, pochybnosti panují u některých jeho kolegů i dál.