Zatím však naděje na nový svatostánek pro sportovce zůstávají nenaplněné. V létě totiž utichly stavební stroje a není jasné, kdy se rozjedou.

Důvodem je nedostatek peněz. Zatímco se totiž v roce 2015 mluvilo o dotaci z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a o rok později rovnou o příslibu, dosud projekt na podporu státu čeká. Ta měla být stěžejní, ve výši přes sto milionů korun.

Nyní je prostavěná asi třetina, přestože dotace dosud nedorazila. A podle informací z Ministerstva školství ani v dohledné době nedorazí. Server Aktuálně.cz pak přišel i s informacemi, že dosud nebyly některé závazky dodavatelské firmě OHL ŽS proplacené. Konkrétně práce od března do dnešních dnů. To ale společnost vyvrací.

"Otázka zajištění financování a pokračování či nepokračování stavby není na nás, ale na straně investora. Všechny závazky ze strany investora byly dosud řádně plněny," uvedla Jana Matulová, vedoucí Kanceláře generálního ředitele a komunikace.

Projekt Národního olympujského centra vznikal za podpory kraje, magistrátu a TK PLUS v čele s Miroslavem Černoškem. Ten připomněl, že část Národního olympijského centra už stojí, a to u velodromu posilovna, hala pro tenisty a další zázemí. Vznik další části centra obhajoval malou kapacitou.

„U nás v Prostějově kromě jedné haly v Olympijské ulici není dostatečné sportoviště. Volejbalistky cvičí třeba v tělocvičně v Palackého ulici, která je děsivá,“ uvedl Černošek.

Nyní však hrozí, že stavba zůstane nedostavěná kvůli nedostatku peněz. Jak opoziční zastupitel Jan Navrátil připomíná, do konce roku by měly být pozemky pro NOC podle smluv využité.

On sám i část jeho kolegů nadále projekt kritizují. Zatímco koalice ho obhajuje větší prestiží Prostějova či chybějícím zázemím pro sportovce, z pohledu opozice jde o projekt drahý, s nejasným financováním a využitím.

Kritiky se navíc dostává i od podnikatele Richarda Benýška, který už dříve kraj a město napadl pro podjatost.

„Investor, což je spolek Prostějov olympijský, má celou akci postavenou na vodě a na základě příslibu. Jejich entusiasmus ale asi není tak velký, aby strkal do stavby vlastní peníze,“ poznamenal Richard Benýšek.

Dračí lodě na plumlovské přehradě. Ilustrační foto
Přehradu zaplní dračí lodě. Plumlovský drak zve na novinky i atrakce

---

Stavba NOC se zastavila. Dotace je nejistá

Olomoucký kraj Ambiciózní projekt Národního olympijského centra je v problémech. Stavba luxusní haly pro mladé vrcholové sportovce v blízkosti tenisových kurtů na okraji Prostějova rostla velmi rychle. V těchto dnech se ale zastavila.

Je pro projekt za zhruba 130 milionů reálná naděje na dokončení, když ji má z většiny zaplatit státní dotace, která je po celostátní aféře s dotacemi pro sport velmi nejistá? A kdo vůbec financoval téměř hotovou hrubou stavbu? Na tyto otázky zatím nikdo nezná jasnou odpověď.

Pomník V. I. Lenina byl odstraněn 29. prosince 1989, pár týdnů po tzv. sametové revoluci.
Záhada pomníku. Hledá se prostějovská socha Lenina

STÍN DOTAČNÍ AFÉRY

Záležitost je o to tíživější, že do projektu víceúčelové haly se sportovišti pro elitní tenisovou, volejbalovou či basketbalovou mládež vlivný sportovní manažer Miroslav Černošek zaangažoval město Prostějov i Olomoucký kraj a hrozí, že si samosprávné orgány utrhnou ostudu. A ta nemusí být malá, protože nad příslibem dotace se vznáší stín dotační aféry.

Kvůli tomu, že na ministerstvu školství se pravděpodobně manipulovalo s dotacemi, policie stíhá mimo jiné náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou, zastavila se státní podpora sportu. To se dotklo i plánovaného prostějovského olympijského centra.

MANIPULACE

Představitelé ministerstva školství měli podle serveru Novinky.cz dokonce přislíbit, že upraví dotační program, aby bylo možné proplatit stavební práce na Národním olympijském centru zpětně před podáním žádosti.

Linda Wichterlová oslavila sto let.
Linda Wichterlová oslavila 100 let, zahradničí a čočky nenosí: Vidím výborně!

NENÍ ANI PŘIJATÁ ŽÁDOST

V současné době jsou ale peníze, přibližně 110 přislíbených milionů, v nedohlednu.

„Program nebyl stále vyhlášen, a proto není ani zahájeno přijímání žádostí,“ získal v úterý Deník informaci z oddělení vnějších vztahů ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Redakce se obrátila také na Český olympijský výbor. "Podle neoficiálních zpráv je program schválený, ale není vypsaný a zveřejněný, což je klíčové. Jak známo, celé situaci nepomohlo ani policejní vyšetřování. Program MŠMT přejmenovalo na Národní sportovní centra, ale my aktuálně nevíme, jakých změn za poslední měsíce doznal," uvedl ředitel jeho komunikačního oddělení Tibor Alföldi. Na dotaz, zda se měl ČOV nějakým způsobem podílet na financování chodu centra odpověděl záporně.

"Český olympijský výbor se na financování Národních sportovních center přímo nepodílí, avšak v počátku zahájení projektu před několika lety připravil podklady a dokumentaci po jednotlivá centra," sdělil Deníku. 

„Myslím, že financování mělo být jasné už před tím, než se koplo do země. Dosud jsme navíc nedostávali o této investici informace, ale spíše výmysly,“ reagoval na situaci opoziční prostějovský zastupitel Aleš Matyášek.

Primátorka Prostějova, který je spolu s krajem a místním tenisovým klubem členem spolku Prostějov olympijský a do projektu dal pozemky a staví parkoviště, nicméně stále věří, že se dotaci podaří nakonec získat. Nevylučuje však variantu insolvenčního řízení.

Stejného názoru je podle serveru Aktuálne.cz hejt-man Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. Hejtmanství už přitom zaplatilo přes 13 milionů za přípravu projektu. „Pokud tomu bude jinak, o postupu Olomouckého kraje jako člena spolku bude rozhodovat zastupitelstvo,“ uvádí pro Aktuálne.cz Okleštěk.

STAVBU ZAPLATIL KLUB

Hejtman pak také prozradil, kdo financoval dosavadní výstavbu za desítky milionů korun. Serveru vzkázal, že jde o půjčku ze strany Tenisového klubu Prostějov, za nímž stojí duchovní otec projektu Miroslav Černošek.

„Jednalo se řádově o 23 milionů korun,“ uvedl hejtman Okleštěk. Deník oslovil také mluvčího Národního olympijského centra Petra Chytila. Ten se však telefonicky ani prostřednictvím e-mailu nechtěl k záležitosti vyjádřit.

Barbora Poláková
Hanácké slavnosti rozezní Jožka Černý i Barbora Poláková. Tady je PROGRAM