S plánovanými investicemi je podle svých slov spokojený i radní Josef Augustin (KSČM). Kvitoval především sumu s jakou se na opravu památek do roku 2016 počítá.

„Jsem rád, že si město svých památek váží a částka přes třicet milionů na ně je toho důkazem," vyjádřil se k rozpočtové kapitole.

V ní je pamatováno kromě nové i staré radnice také na městský hřbitov, zámek či hradby. Zařazením jedné z oprav pak vedení města reagovalo také na aktuální situaci. V září totiž pracovníci prostějovského muzea zjistili, že podlahu historické budovy napadla dřevomorka. Na boj s ní se v rozpočtu našla částka přesahující milion korun.

Ne všichni lidé jsou však s plánovaným rozděleným peněz a stavem památek spokojení. Poukazují přitom na podle nich nedostatečné rozdělení a příliš velké preferování některých objektů.

„Myslím si, že se dávají prostředky jen do některých památek a do jiných nic. Neustále se pracuje na radnici a Národním domě. Na ničem jiném," uvedla žena, která se představila jako paní Konečná. Své křestní jméno uvést odmítla. Trochu jiný názor pak měla Jana Lipovská.

„Do památek se dost peněz nedává. Máme jich tolik a každá občas potřebuje něco opravit," sdělila.

Co ty soukromé?

Řada historických budov v Prostějově se také stále nachází v soukromých rukou. Jedná se například o Kovaříkovy vily, ale také o bývalý klášter milosrdných bratří s přilehlým areálem. Velké změny ve vlastnických vztazích se však u památek čekat nedají.

„Rozhodně neplánujeme nějakou odkoupit," uvedla Alena Rašková. Vedení města však do budoucna plánuje zabezpečit lepší stav historických budov v Prostějově. Například zřízením nového odboru.

„Za úkol bude mít péči o vzhled města a jeho památky. Vedoucím by měl být architekt," řekla k připravovanému Odboru památkové péče a územního plánování.