"Po dobu rekonstrukce nebude možné využívat zahrádku, velmi bude omezený i provoz kuchyně. Což se logicky dotkne i restaurace a kavárny," informovala prostějovská primátorka Alena Rašková (ČSSD).

Vedení města se k tomuto nezvyklému kroku rozhodlo z důvodu vytíženosti zaměstnanců Národního domu.

"Chceme, aby veškerý personál, jenž je stabilizovaný a roky odvádí kvalitní práci, zůstal nadále v pracovním poměru v OPS Národní dům. Pokud bychom lidi nechali doma na šedesáti procentech mzdy, mohli by se nám rozutéct jinam," vysvětluje dále primátorka.

Radnice také počítá s určitou provozní ztrátou po období rekonstrukce.

"Schválili jsme kompenzaci ve výši dva a půl milionu korun. Jedná se odhad ušlého zisku během rekonstrukce. Částka se bude samozřejmě vyúčtovávat podle skutečně potřebných nákladů," vysvětluje primátorka.

Jeden velký stan a tři menší

Jak vlastně bude varianta s náhradním provozem reálně vypadat? Od června do září by měl stát na prostranství před muzeem velký stan a tři menší.

"Počítáme s tím, že ztráty určitě budou. Stany pravděpodobně nenahradí kamennou restauraci. Nabídka by ale měla být zhruba stejná jako v Národním domě. Jídla budou vařit stávající zaměstnanci kuchyně. S tím rozdílem, že budou vařit ve školní jídelně na náměstí Edmunda Husserla," doplňuje Alena Rašková.

Prostějov dostal i povolení k provozování komerční činnosti na náměstí T. G. Masaryka.

"Od ministerstva jsme dostali výjimku na období čtyř měsíců. Od června do září," potvrdil Jaroslav Šlambor (KSČM), uvolněný radní města Prostějova.