Novotou voní úplně všechno. "Nové je veškeré zařízení, od podlah, vzduchotechniky, technologií až po kotelnu. Rekonstrukce byla kompletní a netuším, kdy naposledy se v takovém rozsahu dělala naposledy. Kuchyně ji opravdu potřebovala," komentuje Martin Křupka, ředitel Národního domu s tím, že unikátní architektonické dílo Jana Kotěry už nezaujme jen zvenčí.

"Opravená budova je krásná. Město dělá dobře, že budovu udržuje a postupně ji renovuje a opravuje. Rekonstrukce kuchyně byla zatím posledním krokem a musím říci, že se opravdu povedla," dodává ředitel.

Nové vybavení se v provozu osvědčilo.

"Dělali jsme už středně velké akce a nová zařízení a technologie se osvědčily. Pro lidi pracující v kuchyni jsou velmi příjemné, šetří spoustu času," pochvaluje si Křupka a pokračuje:

"Je těžké vysvětlit, jak funguje velký gastroprovoz. Laicky řeknu, že jedno zařízení dokáže upéct, uvařit, usmažit. Zkrátka umí všechno, navíc jsou tam nahrané i receptury. Zjednodušeně si k tomu stoupnete, zmáčknete určitý knoflík, co chcete uvařit a už vás to navádí samo. Samozřejmě, že žádný přístroj a zvláště v gastronomii nemůže fungovat bez lidského faktoru."

Restaurace a kavárna prostějovského Národního domu, jejímž ředitelem je Martin Křupka. 7.11. 2021
Meníčka se zvednou i v Národním domě

Šťavnaté hovězí steaky či vepřové panenky prvotřídní kvality.

"Vedle klasických konvektomatů máme i holdomat. Jedná se o zařízení, které dokáže udržet uvařené nebo upečené suroviny až šest hodin ve stejném stavu. Kvalita surovin se následně promítne na talíři. Například panenka není přesušená či přetažená, je stále krásně vláčná," zve na delikatesy šéf restaurace a kavárny, který odpovídá i na dotaz, jestli by v Národním domě viděl rád třeba Zdenka Pohlreicha.

"Rád se s panem Pohlreichem potkám někde jinde. V našem provozu nechceme jít cestou zvaní renomovaných kuchařů," usmívá se Martin Křupka s tím, že by populárního kritika dokázal nabídkou uspokojit.

"Národní dům už podle svého názvu musí stavět na české kuchyni. Děláme i některá cizí jídla, která jsou oblíbená, ale zaměřujeme se především na českou kuchyni. Myslím si, že máme skvělé omáčky. Například bezlepkovou svíčkovou. Děláme velice dobře zvěřinu nebo vepřová kolena a žebra. Zkrátka jídla, která mají lidi rádi," vyjmenovává národní dobroty restauratér.