V Pivíně si zavzpomínali na staré časy, konala se tu totiž tradiční Dožatá. Akce začala pobožností.

„Začali jsme jí proto, že jsme chtěli vzdát díky za úrodu,“ vysvětlil vedoucí skupiny Větřák Jiří Vrba, která měla celé odpoledne na starosti.

Potom se lidé vypravili na pole. K vidění tu byli krojovaní Hanáci, kteří se na poli chopili kos a zesekli poslední pruh obilí, který svázali do snopků.

Pak na návštěvníky čekala svačina, kterou jim nabízeli přítomné Hanačky. Snopky se naskládali na žebřiňák tažený koňmi zpět do vesnice, kde se zbytek Dožaté odehrával.

Tady už na návštěvníky čekal bohatý hudební program. Jako první se představila Vřesovanka.

Pohádkový les měl letos velký úspěch. Přišla asi tisícovka dětí.
Pohádkové bytosti obsadily les u Plumlova

„Ale máme tady i jiné soubory. Bude tu vystupovat i Klas z Kralic na Hané, Kosiř z Kostelce, nebo soubor Hruška,“ řekl Vrba.

Když měli hudebníci pauzu, ukazoval Vrba divákům starou mlátičku.

„Je to mlátička firmy Wikov z roku 1937. A pořád je kompletně funkční, proto jsme ji dnes mohli divákům ukázat i jim krátce ukázat, jak se s ní dřív obilí mlátilo,“ popsal vedoucí.

Podobné akce pořádá skupina Větřák v Pivíně každý rok.

„Jen dnes mohlo přijít více lidí. Ale ještě není konec, tak třeba přijdou, až se trochu ochladí. My se tu budeme bavit až do večera,“ dodal Vrba.

Jako doprovodný program se mohli lidé projet starým kočárem, nebo si změřit síly s ostatními v soutěži „O pivínského siláka“.

V závěru programu se na přehlídce představily i staré traktory, ze kterých byl potom vybrán nejhezčí. Výherce byl obdarován soudkem piva.

Lidem se folklorní akce líbila.

„Je to trochu jiné, než jsem očekával. Jsem překvapený, že je tu ukázka i staré techniky, která se dříve používala. To se mi určitě líbí,“ uvedl Pavel Kopečný.

Dobrý pocit měli i vystupující.

„Zatím se mi tu líbí. Doufám, že se nám vystoupení povede,“ řekl houslista Lukáš Pospíšilík.

TOMÁŠ KISS