Znalec spáchal přestupek. „Obviněný ve znaleckém posudku pouze lakonicky dospívá ke znaleckým závěrům, které nejsou provázány na podklady, v nich obsažená data, jejich původ či analýzu,“ cituje agentura ČTK ministerstvo spravedlnosti.

Chemické postřiky měly ve školách snížit riziko šíření covidu, prováděly se v únoru 2021. Po třech dnech byly však na nátlak senátorky Jitky Chalánkové zastaveny.

"Byla jsem vedením Prostějova veřejně obviňována z rozpoutávání hysterie. Ze strany firmy, která nanonástřiky prováděla, jsem pak dokonce čelila výzvě k omluvě a byla nucena vyhledat pomoc právní kanceláře. Primátor Jura by se v kauze závadných nanonástřiků měl rodičům dětí minimálně veřejně omluvit."

Primátor Prostějova František Jura se k nejnovějším informacím kolem kauzy, která vyvolala protesty a petici se stovkami podpisů za odstranění nanonástřiků, nevyjadřuje.

Loni obhajoval aplikaci oxidu titaničitého takto: "Společnost garantuje bezpečnost látky Bezpečnostním listem, zprávou Zdravotního ústavu v Ostravě a Prohlášením o souladu aplikace s nařízením Evropského parlamentu a Rady. Aplikaci preventivním nástřikem jak v budovách magistrátu, tak ve školských zařízeních města Prostějova schválil Krizový štáb ORP Prostějov," vyjmenoval dobrozdání na oficiálních stránkách města.

Do boje proti aplikaci látky se zapojila celá opozice.

"Zástupce dodavatele tehdy zastupitelům tvrdil, že má veškeré certifikáty o účinnosti a zdravotní nezávadnosti přípravku. Předložené protokoly však byly z roku 2012 a podle vyjádření ředitele Zdravotního ústavu v Ostravě z března 2021 nelze zaručit, zda se po devíti letech používá stejný prostředek," připomněl Aleš Matyášek, lídr hnutí Na rovinu.

Další opoziční zastupitel Martin Hájek požádal na konci loňského dubna o výkon dohledu nad činností znalce přímo Ministerstvo spravedlnosti. O výsledku dohledu informovala poslankyně Hana Naiclerová (STAN), která si informace vyžádala u ministra spravedlnosti. Z odůvodnění je zřejmé, že správní orgán považuje zjištěných devět pochybení znalce za natolik závažných, že přistoupil přímo k udělení finanční sankce, aniž by řešil věc mírnějšími prostředky.

"Vedení města Prostějova bylo opakovaně upozorňováno na rizika spojená s aplikací nástřiků. Ignorovali je a místo toho se zaklínali posudkem, který byl od začátku neobjektivní a o žádné odborné znalecké posouzení se vlastně nejednalo. Měli by vyvodit politickou odpovědnost, není možné se tvářit, že se nic nestalo," podotýká poslankyně Hana Naiclerová.

Vladimír Procházka posudek zpracoval na objednávku dodavatele nástřiků. Od ministerstva má příkaz k úhradě pokuty.