„Je to pro nás čest i zviditelnění obce. Jsme rádi za to, že vánoční strom v Prostějově pochází od nás," uvedl starosta Klenovic Stanislav Cetkovský. Magistrát měl hned několik adeptů na výběr. Vyhrál však nakonec strom ze zahrady manželů Holubových.

„Jedná se o samostatně rostoucí jedli v zahradě na okraji obce, která má ideální přístup pro těžkou techniku. Navíc půjde o premiéru, protože jedli jsme ještě ve městě neměli," prozradila náměstkyně primátorky Ivana Hemerková.

Dodala, že se více než dvanáct a půl metru vysoký jehličnan stal vítězem poté, co se výběr zúžil ze dvou desítek nabídek na sedm.

Bylo to o fous

Přitom nechybělo málo a strom vůbec nemusel na prostějovském náměstí skončit. Byl pro něj naplánovaný jiný osud.

„Původně mělo dojít k pokácení jedle. Bavil jsem se ale s manžely, kterým rostl na zahradě, a nakonec jsme se dohodli na jeho přihlášení mezi tipy na vánoční stromy v Prostějově. Lidem se určitě bude líbit," věří starosta obce.

A Prostějované se už na jedli těší.

„Vždy to býval tuším smrk, takže změna, která se mi zamlouvá. Jedle je z mého pohledu daleko reprezentativnější a pokud ji vkusně nazdobí, bude to parádní podívaná," nechala se slyšet Kristýna Rychlá z Prostějova.

Ke slavnostnímu rozsvícení vánočního stromu dojde na náměstí TGM v pátek 27. listopadu v sedmnáct hodin.