„Se stavebními úpravami na náměstí E. Husserla chceme začít i skončit letos,“ potvrdil prostějovský místostarosta Miroslav Pišťák. Podotkl přitom, že s městskými památkáři se už vedení města na nové podobě náměstí shodlo.

„Hlavní úprava bude spočívat v posunutí středového ostrůvku na severní stranu náměstí. Odpočinková zóna tak vznikne před místní obchody,“ zmínil se vedoucí oddělení památkové péče prostějovského městského úřadu Daniel Zádrapa.

Lidé, kteří budou procházet mezi Újezdem a náměstím T. G. Masaryka, se tu budou moci zastavit, posadit na některou z laviček a dívat se do čerstvě vysázené zeleně.

„Nynější středový ostrůvek chodce k takovému zastavení neláká. Na vině je nevhodné řešení automobilovému provozu na tomto náměstí,“ řekl Zádrapa.

Severní strana bude bez aut

Řidiči nyní na náměstí E. Husserla vjíždějí z Netušilovy ulice, pak musí obkroužit vnitřní plochu určenou pro pěší a vyjíždějí buď stejnou jižní cestou nebo na Hlaváčkovo náměstí. Podle památkáře tak automobilisté v této historické klidové zóně odřezávají chodce od okolí.

„Přístup na zrekonstruovanou plochu bude pro motoristy pouze z jižní strany,“ konstatoval Daniel Zádrapa s tím, že v této části náměstí se počítá s přibližně stejným počtem parkovacích míst jako nyní. Severní strana pak bude patřit pouze chodcům.

Přes náměstí E. Husserla povede i cyklostezka.

„Bude samozřejmě provázaná s ostatními městskými trasami. V místech, kde se zkříží cesty cyklistů a chodců s řidiči, vyrostou kvůli bezpečnosti provozu zpomalovací prahy,“ doplnil městský památkář a zdůraznil, že celé náměstí E. Husserla pokryje dlažba z přírodního kamene.

Památkáři úpravy neschvalují

Vedoucí prostějovského odboru rozvoje a investic Antonín Zajíček zatím nedokáže odhadnout, na kolik rekonstrukce jednoho z centrálních prostějovských náměstí přijde. Neví ani přesně, kdy se s ní začne, natožpak kdy bude plocha zkolaudována.

„Vše upřesníme po ukončení výběrového řízení, z něhož vzejde jméno zhotovitele stavby,“ nechal se slyšet Zajíček.

Památkářům z Národního památkového ústavu v Olomouci se výše zmíněná podoba stavebních úprav nelíbí. Podle informací jednoho ze zdejších pracovníků dokonce vydali k plánovaným změnám nedoporučující stanovisko. To však rozhodnutí města s největší pravděpodobností neovlivní.