Podobné případy se podle odborníků v našem regionu v posledních měsících objevují stále častěji. Kontakty Prostějovanů s válečnou pyrotechnikou se zatím naštěstí obešly bez zranění.

„Muž objevil granáty při demolici stodoly na zahradě u svého rodinného domu. Na místo jsme proto přivolali pyrotechnickou výjezdovou skupinu z Olomouce. Její členové zjistili, že granáty nemají roznětky a jsou tedy neškodné. Oba přesto zajistili a převzali,“ sdělila prostějovská policejní mluvčí Alena Nedělníková.

Prostějovsko patří k oblastem se zvýšeným výskytem pyrotechniky z druhé světové války. Jen od začátku letošního roku vyjížděli olomoučtí pyrotechnici k deseti podobným případům.

„Čtyřikrát jsme zasahovali v Konici, dvakrát v Nemčicích nad Hanou a jednou v Hrubčicích, v Čelechovicích, Bílovicích a Čechách pod Kosířem. Objevili jsme patnáct protipancéřových granátů, jednu leteckou pumu, tři dělostřelecké miny, stejné množství dělostřeleckých granátů, dva ruční granáty a pět kilogramů pěchotního střeliva,“ uvedl vedoucí pyrotechnického oddělení policie v Olomouci Stanislav Lichorobiec.

Podle něj by lidé při podobných nálezech měli okamžitě volat policii, která následně zkontaktuje pyrotechniky.

„I několik desítek let staré výbušniny jsou extrémně nebezpečné. Zvláště ty odjištěné, které ještě nevybuchly. Přestože je tato pyrotechnika zkorodovaná a zdá se neškodná, trhavina uvnitř je často zachovalá. Potom stačí malý pohyb a může dojít k výbuchu,“ upozornil Lichorobiec.