V rajónu jsou bobři, vydry, ale vlk měl svou premiéru.

"Skladba zvěře je v okolí Olšan pestrá. Vlka jsme zde ale nikdy neměli," usmíval se olšanský starosta Milan Elfmark a dodal: "Před třemi lety se zde pohyboval los. Ten byl živý, ale pak zmizel a zůstaly nám jen fotky."

Sjeli se myslivci z celého okolí.

"V pondělí krátce po obědě mi volal kolega ze Smržic, že mu bylo jedním řidičem oznámen nález mrtvého zvířete. Hned jsem vyjel a na místě už byli chlapi ze smržického mysliveckého spolku. Společně jsme se shodli, že se jedná o vlka," popisoval začátek vlčí ságy Jiří Kikal, hospodář Mysliveckého spolku Olšany – Hablov s tím, že nezvyklý nález nahlásil Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR v Olomouci (AOPK).

Nález mrtvého vlka u silnice u Olšan na Prostějovsku
U Olšan našli mrtvého vlka, šelmu zřejmě srazilo auto

Podezření se potvrdilo.

"Ohlášen nám byl nález mrtvé psovité šelmy s podezřením, že se jedná o vlka. Zvíře jsme převzali a potvrdili, že se pravděpodobně jedná o vlka," informoval Jiří Šafář, odborník na zoologii z AOPK a doplnil: "Z kadáveru zvířete byla odebrána část tkáně na analýzu DNA. Ta potvrdí druhovou příslušnost a v případě, že bude vlk potvrzen, určí, k jaké evropské populaci vlka nalezený jedinec náležel."

Široká mozkovna, velké tesáky

Krásný exemplář zaujal.

"Vlk byl krásně rostlý. Měl širokou mozkovnu, velké tesáky velikosti palce. Auto ho pravděpodobně trefilo na pravý bok, jinak žádná viditelná zranění neměl," se smutkem komentoval skon vlčího samce myslivec Kikal a směrem k veřejnosti vzkázal: "Důvod k panice nebo obavám, že by jich zde bylo více není. Jednalo se o zbloudilého jedince, žádné stopy jiných vlků jsme nezaznamenali. Navíc jsou vlci plaší, lidem se vyhýbají."

Jeho slova potvrzuje i znalec. "Informace o výskytu vlků na Olomoucku jsou ve srovnání s jinými kraji zatím velmi sporadické, jedná se o příležitostné záznamy patrně migrujících jedinců," říká Jiří Šafář.

Dubová alej na hrázi drozdovického rybníka v Prostějově - 26. 10. 2021
První v kraji, sedmá v zemi. Dubová alej z Prostějova zářila v anketě Alej roku

Dálnice si vybírá svou daň

"Hustý provoz na dálnici nám dělá pravidelný výřad. Pod koly aut končí prasata, dančí nebo srnčí. Největší srážkou se zvěří v naší honitbě byl kamion, který najednou usmrtil devět divočáků. Sražené zvěře je opravdu hodně, navíc se zdaleka všechno nedozvíme," vypočítává hospodář s tím, že Myslivecký spolek Olšany – Hablov má honitbu o velikosti 824,7 hektaru. "Při posledním honu jsme ulovili jedenáct kusů srnčího, 97 zajíců a devět kohoutů bažanta," uvedl závěrem Jiří Kikal.

Mrtvý samec vlka ve výborné kondici byl nalezen mezi dálnicí D46 a souběžnou soukromou silnicí ve směru z Olomouce do Prostějova, přibližně kilometr a půl od Olšan.