Městské bytové domy, jež jsou teď v Prostějově na prodej, levnější nebudou. Pokud je chudé partaje nekoupí, dostanou šanci jiní. Město nabízí byty v cenách od několika desítek tisíc až po více než milion korun.

Petici podepsanou nájemníky šestnácti z celkového počtu devětačtyřiceti prodávaných domů, kteří požadovali snížení cen nemovitostí až o desítky procent, smetli včera prostějovští zastupitelé ze stolu.

„Zastupitelé petici projednali a rozhodli, že radnice bude v této věci postupovat dál podle podmínek, které městský sbor stanovil na jaře loňského roku,“ informoval starosta Jan Tesař (ODS).

Nad rozhodnutím radnice zavládlo zklamání

Jitka Chytilová, předsedkyně prostějovské pobočky Sdružení obrany nájemníků České republiky, netajila, že je rozhodnutím radnice zklamaná. S peticí partajím pomáhala. Doufala, že město vyslyší obavy nemajetných seniorů, kteří se obávají, aby je noví majitelé domů neposlali na ulici.

„Město by mělo začít stavět mosty, aby ti lidé měli kam jít,“ prohlásila sklesle.

Petice byla na městský úřad předána v pátek.

„Podepsali ji nájemníci ze šestnácti domů. Věřila jsem, že archy plné jmen přimějí zastupitele k diskusi. Bohužel se tak nestalo. Radnice zkrátka nemá zájem jednat s lidmi o jejich problémech,“ povzdechla si.

Mlčeli i komunisté

Starosta Jan Tesař včera před zastupiteli shromážděnými v obřadní síni prostějovské radnice petici přečetl. K některým z bodům připojil i krátký komentář, ale do rozpravy se pak nepřihlásil ani jediný ze zastupitelů. Překvapující pro některé z přihlížejících mohlo být, že mlčeli i komunisté. Ti přitom slibovali nájemníkům podporu.

Jak nakonec dopadlo hlasování o zachování stávajících pravidel prodeje městských bytových domů? Pro bylo čtyřiadvacet zastupitelů, pět se zdrželo a tři nehlasovali.

„Uvidím, co na to lidé z těch prodávaných domů řeknou. Se stížností se mohou ještě obrátit třeba na krajský úřad nebo na kancelář ombudsmana,“ vyjádřila se Chytilová ze Sdružení obrany nájemníků.

Zastupitelé schválili prodej sedmnácti městských bytových domů

Přestože se zastupitelé, vyjma starosty, k petici nevyjadřovali, diskutovali včera o prodeji některých konkrétních domů.

„Domy ve Studentské ulici číslo 8 a 10 jsou nové. Jejich cena je skutečně příznivá,“ naznačil Jaroslav Čížek, zastupitel za KSČM.

Starosta Jan Tesař míní, že pro někoho může být znalcem vyčíslená suma nízká, pro jiného vysoká. „Názory se různí, faktem ale je, že cenu určil odborník. Jde o cenu v místě obvyklou, která je nižší, než ta tržní,“ prohlásil.

Zastupitelé pak ještě včera odpoledne schválili prodej sedmnácti městských bytových domů. Pokud za stanovené ceny prodají všechny, pak se městská kasa naplní zhruba sto sedmdesáti miliony korun. Peníze pomohou překlenout období hospodářské krize, která se projevuje nižší daňovou výtěžností.

Ve vlastnictví města zůstane po této již druhé vlně prodeje činžovních domů ještě zhruba dvanáct set bytů.