Lidé v městských bytech platí v současnosti většinou regulované nájemné. Jeho výše je přitom hluboko pod nájmem tržním. Nájemné každý rok podle zákona poroste a zřejmě už v roce 2010 by mělo být všude tržní. Platby se tak oproti dnešnímu stavu několikanásobně navýší. Skončí někteří sociálně slabší obyvatelé prostějovských bytů na ulici?

„Zatím žádné masové obavy občanů necítíme,“ vyjádřil se místostarosta Prostějova Alois Mačák, který se v oblasti bytové politiky města pohybuje už léta. To, jestli dojde k deregulaci v roce 2010, nebo ještě dříve, lze podle něj jen stěží odhadnout. „Záleží to na našich poslancích a také na tom, jak se vyjádří mezinárodní instituce,“ tvrdí. „My máme velké sociální cítění a jsme za město schopni pružně reagovat na potřeby občanů,“ ujistil Mačák, že radnice nenechá chudé na holičkách.

Prostějovská domovní správa má podle vedoucí odboru bytů Marie Hájkové k dispozici 1824 bytových jednotek. Na přibližně dvě třetiny těchto bytů se vztahuje regulované nájemné, zhruba třetina nájmů je řešena dohodou.

„Dá se říct, že městský byt obývají v průměru asi tři nájemníci,“ spočítala Hájková. Většinou se jedná o mladé rodiny a starší občany, což nejsou zrovna sociálně silné skupiny. „Cena regulovaného nájmu je momentálně třikrát nižší, než je tržní nájemné v některých městských bytech,“ uvedla Hájková.

Jak Hájková řekla, už nejméně rok a půl sleduje, že o městské byty mají zájem především lidé sociálně slabší. Jak poznamenala, situaci s placením tak musí někdy domovní správa složitě řešit se sociálními pracovníky.

Běžné, neregulované nájemné se podle realitní makléřky Moniky Vránové pohybuje ve městě u jednopokojového bytu kolem pěti tisíc včetně inkasa. U „dvojky“ je to pak šest až sedm tisíc a třípokojový byt přijde včetně služeb asi na deset tisíc korun.

Je otázkou, kolik sociálně slabých v Prostějově si může takové bydlení dovolit. „Z městského bytu jsme se odstěhovali. Peněž sice moc nemáme, ale chtěli jsme jít do vlastního. Nové bydlení splácíme, což je pořád lepší, než vrážet finance do nájmu a nebýt doma svým pánem,“ připojila svůj názor dvaatřicetiletá Tereza Novotná z Prostějova.