Lidé ho berou s úsměvem. "Zase jsme nejlepší, takový strom nemají nikde, jen v Prostějově. Ten náklon je opravdu bezkonkurenční," smála se přímo pod stromem Hana Burešová a dodala: "Jde o úhel pohledu. Když jdete směrem z Kravařovy ulice, tak je krásně rovný. Nesmíte ale přijít od spořitelny nebo od Zlaté brány, to už je dojem úplně jiný. Nazdobený je ale krásně a navíc je náš."

Kontrolovali to asi z okna. Vedení města ale při výhledu z radničních oken pohled na strom znervózňovat nemusí.

"Z pohledu od radnice je strom rovný. Asi nešli z druhé strany, odsouhlasili to z balkónu, jak je zvykem u více věcí," poznamenal muž středního věku, který nechtěl být jmenován.

Šikmá věž je také pouze jedna. "Před lety jsme byli v Pise a byla tam spousta turistů, kteří se přijeli podívat na tamní šikmou věž. My máme v Prostějově ještě šikmější vánoční strom, takže jsme také originální," culil se nedaleko stromu Tomáš s celou rodinou.

Jméno bylo vybráno naštěstí s předstihem.

"Vánoční strom má i své jméno. Z více než dvou stovek návrhů, které jsme obdrželi, jsme vybrali jméno Bystroušek. Nezávisle na sobě ho navrhly dvě dámy, které inspirovalo místo, odkud byl strom přivezen. Tedy ulice Rudolfa Těsnohlídka. Právě Těsnohlídkovo jméno jim evokovalo lišku Bystroušku, ale protože strom je rodu mužského, tak proto Bystroušek," vysvětlila krátce po utajeném čtvrtečním rozsvícení náměstkyně Milada Sokolová volbu jména letošního stromu.

Drtivá většina lidí by byla pro Křiváka. Sáhodlouhé diskuze na sociálních sítích se hemží mnoha trefnými jmény a přirovnáními.

Jednoznačným favoritem většiny Prostějovanů je ale jméno Křivák.

"Křivá doba, křivé svátky a my máme vánoční strom Křiváka," zní jeden z komentářů na facebookové skupině Prostějov bez cenzury, kde se aktuálnímu dění ve městě věnují tisíce lidí.