Zatímco okolí se podařilo během let městu i Českým drahám zkrášlit, uvnitř to už taková sláva není.

Přičemž někteří cestující jen po neexistujících obchodech přeletí pohledem, jiní ale nešetří kritikou.

„Holičství zde už bohužel není, ani ale žádný bufet nebo restaurace. A antikvariát na nádraží? To nikdy nepochopím,“ komentuje nynější situaci na hlavním nádraží Vladimír Vláčil, muž který jako pravidelný cestující budovu často navštěvuje.

V současnosti je zde pomalu více prázdného než využitého prostoru.

Nájemce bývalého casina nynější vlastník nádraží, Správa železničních dopravních cest, měsíce marně hledá.

Prázdná je restaurace i hotel, stejně tak jeden z obchodů a bývalá dopravní kancelář.

Město neplánuje prostory využít

Přesto ale představitelé SŽDC hovoří o úspěšné spolupráci s úřady při využívání prostor. Důvodem jsou plány, které by měly budovu ze čtyřicátých let opět zaplnit.

„Od října se zde přesune pracoviště obvodního oddělení a některé specializované útvary Policie ČR. Své záměry SŽDC standardně projednává se zástupci samosprávy měst a obcí. V Prostějově město, dle sdělení jeho zástupců, neplánuje využití prostor nádražních budov pro své účely, nicméně projevilo zájem s námi konzultovat investiční záměry,“ sdělila mluvčí SŽDC Kateřina Šubová. O tom, zda je v dohledu využití i dalších prostor se však nezmínila.

Další informace doplnil náměstek primátorky Zdeněk Fišer. Právě oblasti investic, kterou má na starost, se budoucnost nádraží týká.

„Sdělili jsme Správě železničních dopravních cest naše priority. A těmi je zachování pošty na místním nádraží a to, aby zde byla opět restaurace či hostinec. Je ovšem otázkou, zda někdo projeví o tyto prostory zájem,“ poznamenal náměstek.

Proměna místního nádraží? Možná 2019

I přesto je stále na nádražních budovách co zlepšovat: především místní nádraží kromě dříve značného ruchu díky hostinci postrádá třeba i novou střechu či omítku.

Jak ale už dříve Deník informoval, SŽDC počítají s celkovou rekonstrukcí.

„V letošním roce připravujeme aktualizaci projektové dokumentace na kompletní rekonstrukci budovy Prostějov místní nádraží, která by se mohla zahájit v roce 2019,“ uvedla Šubová.

Budova, byť nyní zčásti nevyužívaná, mohla být už opravená. Probíhal zde však kolem ní spor o to, zda by se neměla stát kulturní památkou. Práce pak znovu pozdržel také loňský převod nádražních budov mezi Českými drahami a nynějším vlastníkem.