Žáci a studenti zde dostávají příležitost seznámit se s neobvyklými úkoly, hledat různá řešení a vyzkoušet si vlastní logické myšlení. Nejen, že při řešení těchto úloh procvičí své schopnosti, ale naučí se pracovat samostatně a kreativně.

A jak to vidí samotní účastníci soutěže? Co jim to přináší? Připravují se dopředu? Trénují? Několik z nich Deník vyzpovídal.

"První kolo jsem absolvovala přes internet. Nijak zvlášť jsem se nepřipravovala, v rámci školy máme hodiny logiky a to mi stačilo. Sedm nejlepších žáků pak postoupilo sem do krajského kola a já jsem byla mezi nimi. Baví mě řešit logické úlohy. Některé úkoly byly těžší, jiné jsem měla vyřešené za chvilku," prozradila účastnice soutěže Julie Bumbová, která navštěvuje 5. třídu na ZŠ Železného v Prostějově.

Petr Barták, který zvítězil v kategorii pro 1. stupeň základních škol, se této soutěže zúčastnil již potřetí.

"Chodím do 5. třídy na ZŠ Holečkovu do Olomouce a vloni jsem byl v této olympiádě na pátém místě. A teď? Teď postupuji do finále! Mám radost, vůbec jsme to nečekal. Nejvíc ze všeho mě baví počítání, takže řešení těchto úloh pro mě bylo docela snadné. Moc mě to bavilo. Těším se, až se utkám s ostatními v Praze."

Do Národního domu se přišel procvičit i Jan Flajšar, žák Gymnázia Olomouc-Hejčín, který si vybojoval 1. místo v kategorii pro žáky 2. stupně základních škol.

"Na soutěži jsem už potřetí. Myslím, že důležité je být hlavně v pohodě. Ve svém volném čase se věnuji astronomii, matematice, ale baví mě i zvířata. Nijak jsem se nepřipravoval. Těmto věcem se věnuji ve svém volnu, takže jsem se jen dostavil na jiné místo a dělám to, co mám rád," svěřil se třináctiletý gymnazista, který má ve škole speciální výukový program - vzhledem k tomu, že je výborný v matematice, navštěvuje hodiny matematiky s o rok staršími žáky. "Mám tam kamarády a řešení úloh mě opravdu moc baví. Jsem rád, že mi to škola poskytla," prozradil.

Své dovednosti ukázal i sedmnáctiletý Samuel Sojka, který získal 1. místo v kategorii středních škol.

"Vůbec jsem netušil, co soutěž obnáší. Jsem tady vlastně náhodou," prozradil Deníku s úsměvem.

Samuel se o Logické olympiádě dozvěděl v rámci VOŠ a SPŠ Šumperk, kterou navštěvuje.

"Zkusil jsem to a ono to vyšlo. Je to pro mě zajímavá zkušenost. Něco, čím se můžu chlubit," říká s nadsázkou.

A bude se na velké finále nějak připravovat? "Upřímně? Nemám to v plánu. Prostě pojedu a uvidím. Stejně jako teď," uvedl.

Ocenění si vítězové krajského kola přebrali z rukou primátora města Prostějova Františka Jury. Krajská kola proběhla celkem ve 14 okresech po České republice. 25. listopadu se ti nejlepší utkají v Míčovně Pražského hradu, kde se bude konat finále Logické olympiády.