Vojenské akce se zúčastní 16 zemí, například Spojené státy, Velká Británie, Německo nebo Francie. Zvýšený hluk se dá očekávat v denních hodinách od osmi hodin ráno až do 23 hodin.

„Letecká technika se bude navíc v určených koridorech přesouvat na svá místa už o pár dní dříve, takže i před datem zahájení cvičení zaznamenají lidé zvýšený hluk," informoval tiskový mluvčí cvičení Zdeněk Zeman s tím, že starostové obcí s rozšířenou působností, kterých se akce může nějakým způsobem dotknout, byli předem informováni.

„Nelze ale přesně stanovit, které vesnice a města budou hlukem zasaženy," dodal Zeman s tím, že obyvatelé některých obcí z operační oblasti si podle něj třeba ani ničeho nevšimnou.

„Občany informujeme vývěskami a rozeslali jsme také e-mail obcím, které pod naší působnost spadají. Pokud by se obyvatelé ptali na zvýšený hluk, budeme je informovat i prostřednictvím rozhlasu," slíbila mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová. Dodala, že podle primátora města, který se účastnil jednání o akci přímo v základně v Náměšti nad Oslavou, se cvičení dotkne Prostějova jen velmi okrajově. Spíše se bude létat v jeho okolí.

Obce informují o manévrech na svých webech

„Upozornění na nárůst počtu letů nad částí Němčic, tedy na zvýšené hlukové zatížení v období konání akce, jsme vyvěsili na stránky obce. Občany také informujeme prostřednictvím rozhlasu," sdělila starostka Němčic nad Hanou Ivana Dvořáková. Podobně se zachovalo třeba i vedení Olšan u Prostějova.

„Do oblasti cvičení podle mapky spadáme, ale není jisté, jestli se nás lety konkrétně dotknou. Přesto informace o události vyvěsíme na web obce i na nástěnku obecního úřadu a místního obchodu," vyjádřil se starosta Olšan.

Ti, kteří chtějí vědět, zda právě nad jejich hlavami budou kroužit bojové letouny, se mohou podívat na stránky vlastní obce, popřípadě se informovat přímo u starosty.

Na nebi se budou míhat americké protitankové letouny A-10, stíhačky F-16 a chybět nebudou ani české letouny L-39 a L-159 nebo bojové a dopravní vrtulníky.

„Cílem akce je hlavně výcvik předsunutých leteckých návodčích, takzvaných FAC, a jejich secvičování se s letouny," upřesnil mluvčí cvičení Zdeněk Zeman. (sax)

AUTOR: PAVLÍNA SAXOVÁ

Kudy budou stíhačky, letouny a vrtulníky létat?

Prostory, kudy budou stíhačky létat

Cvičením zasažené letecké prostory (klikněte pro zvětšení). Zdroj: www.lznamest.army.cz

Které země se cvičení zúčastní?

Účast potvrdilo 16 zemí - Belgie, Česká republika, Estonsko, Francie, Itálie, Lotyšsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Řecko, Slovenská republika, Slovinsko, Turecko, USA, Velká Británie, ať již jako cvičící, nebo ve funkci pozorovatelů

Nasazená letecká technika

letouny A-10 (USA)
letouny F-16 (Turecko)
letouny L-39 (ČR, SR)
letouny L-159 (ČR)
vrtulníky Mi-24/35, Mi-17 a Mi-171 (ČR)
vrtulníky Mi-17 (SR)
Lear Jet, PC-9 (SRN)

Zdroj: www.lznamest.army.cz